Pagerank Algoritması

Tarih: Ağustos 7, 2008 | Yazan:  
Kategori: Backlink Makaleleri, Google Pagerank Bu makale toplam 2.210 kez okundu.

PageRank Algoritmasına Basit Bir Örnek

Bu örnekte 4 web sitesini ele alalım: A, B, C, D siteleri… Tüm işlemleri bu 4 site üzerinde yapalım. Bu nedenle her bir sitenin başlangıçta 0,25 değerinde puan kazandırdığını varsayıyoruz.

Örneğimizde B, C ve D siteleri sadece A sitesine link veriyor. Her bir sitenin A sitesine kazandırdığı 0,25 değerindeki puanları topluyoruz. Bu durumda tüm puanlar, linklerin hepsini alan A sitesinde toplanmış oluyor.

PR(A)=PR(B)+PR(C)+PR(D)

Şimdiki örneğimizde B sitesinin A ve C sitelerine link verdiğini ve D sitesinin de diğer 3 siteye backlink verdiğini varsayalım. Bu nedenle backlink değeri bir sitedeki outlink sayısı arttıkça düşer. Dolayısıyla daha önceki örneğimizde 0,25 değerinde puan kazandıran B sitesi, şuan A sitesine 0,125 değerinde PR kazandırıyor. Çünkü B sitesinin 0,25 değerindeki puanı link verdiği A ve C siteleri arasında paylaştırılıyor. Her üç siteye link veren D sitesi ise 0,25 değerindeki puanı üç site arasında paylaştırıyor. Bu nedenle D sitesinin A sitesine kazandırdığı puan 0,083’dür.

En son verdiğimiz örneğe göre her bir sitenin kazandığı PR değerini aşağıdaki formül ile tahmin edebiliriz:

PR(A)=[PR(B):2]+[PR(C):1]+[PR(D):3]
PR(A)=0,125+0,25+0,083
PR(A)=0,458

PR(B)=[PR(D):3]
PR(B)=0,083

PR(C)=[PR(B):2]+[PR(D):3]
PR(C)=0,125+0,083
PR(C)=0,208

PR(D)=0

Örnekte görüldüğü gibi en çok puanı toplayan A sitesidir. D sitesi ise bu üç siteden hiç link almadığı için puan almamıştır. Ancak D sitesi örnekte yer almayan X sitelerinden edindiği 0,25 puanı A, B ve C siteleri arasında paylaştırmıştır. Buradan şunu anlıyoruz ki iki sitenin backlink sayısı aynı bile olsa PR değeri, backlink veren sitelerin kazandırdığı puana göre belirlenmektedir.

PR değeri aynı olan iki site varsayın: A ve B. Sizin siteniz de C olsun. A ve B siteleri için standart PR puanının 0,25 olduğunu varsayalım. A sitesi sadece C sitesine backlink versin. B sitesi ise hem C sitesine hem de D, E, F, G sitelerine backlink versin. Bu durumda sizin sitenize en çok puan kazandıran site sadece sizin sitenize backlink veren A sitesidir. A sitesi C sitesine 0,25 kazandırırken; B sitesi 0,25 değerindeki puanı C, D, E, F ve G siteleri arasında paylaştırdığı için sizin siteniz olan C’ye 0,05 puan kazandırır.

Netice itibariyle bazen bir siteden alacağınız puan onlarca siteden aldığınız puandan daha fazla olabiliyor.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

3 Yanıtlar to “Pagerank Algoritması”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

  2. mehmet eldemir dedi ki:

    haftalardır böyle bir bilgi arıyordum, teşekkür ederim.

Yorum Yazın