3-Boyutlu Web Rüyası

Tarih: Kasım 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.792 kez okundu.

Kimilerinin ve özellikle de çocukların internette görmek isteyeceği şeylerdendir 3-Boyut. Vivaty isimli bir şirket şimdilerde bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çalışıyor.

Kimilerinin ve özellikle de çocukların internette görmek isteyeceği şeylerdendir 3-Boyut. Vivaty isimli bir şirket şimdilerde bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çalışıyor. Kaliforniya merkezli şirket, 3-Boyut fikrini ısrarcı bir şekilde kullanan en eskilerinden. Vivaty’nin, geniş kitlelerce yaygın bir şekilde kullanılması fikriyle prototip çalışmalarına ağırlık verdiği uygulama, sohbet, video ekleme gibi özellikleri bir tarayıcı üzerinde topluyor. Bu çalışmaların finansmanı için 10 milyon dolarlık kaynak bulmayı başaran şirket, projeyi “the Immersive Web” yani “3-Boyut Web” olarak adlandırıyor. İstenilen web sitesine de eklenilebilme kolaylığı da bulunan uygulama ile örneğin bir fotografa üç boyut özellikler eklenebilecek. Uygulama, anlık sohbet programlarıyla da kullanılabilecek.

Bu haftadan itibaren ilk olarak Facebook üzerinde, belli sayıda kullanıcı tarafından denenmeye başlanacak olan uygulamayla 3-Boyutlu sohbet imkanı sunulacak. Özellikle sosyal ağlarda daha çok öne çıkacağı tahmin edilen uygulama webe entegre olacak. Uygulama, Second Life gibi çoklu oyun platformlarının daha küçük bir versiyonu.

Aslında 3-Boyut, geçmişi 1994 yılına uzanan web dizaynı gerçekleştiren pek çok kişinin hayal ettiği, oluşumu o yıllarda başlayan bir olgu. Bu oluşum kapsamında geliştirilen VRML standardı ile web tarayıcılarının küp gibi 3-Boyut objeleri görüntüleyebilmeleri bir ölçüde sağlanmıştı. Ancak bu standart, ihtiyaca cevap vermekten uzak, kimi şirketlerin aralarındaki kısır çekişmeler dolayısıyla istenilen düzeyde geliştirilememişti. Bu konuda en ciddi çalışmayı gerçekleştiren Web 3-D Konsorsiyumu daha başarılı uygulamalar geliştirerek grafik ve resimlerle destekli MPEG-4lerle kullanılmaktadır.

Webin, 3-Boyut olgusunun geliştirilmesi konusunda bulunması gerekenin çok gerisinde olduğu kabul ediliyor. Bazı online oyunları 2.5-D şeklinde nitelendirerek küçük gören tasarımcılar, açıları önceden belirlenmiş kısıtlı hareket olanağı olan animasyonların 3-Boyut olarak nitelendirilemeyeceğini söylüyorlar. Bu açıdan Vivaty’nin sunduğu çok boyutlu, dinamik görüntü özellikleri 3-Boyut oyunlara benzerlik gösteriyor. 3-Boyut standartlarının oluşumuna katkı sağlayacağı tahmin edilen bu ilk ciddi girişimlerin özellikle sosyal ağlarda büyük oranda ilgi göreceğine kesin gözüyle bakılıyor.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “3-Boyutlu Web Rüyası”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın