Aktif İleti, Sahadaki Kuryelerini GPS ile Uydudan Takip Ediyor

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 2.199 kez okundu.

Aktif İleti, tüm iş süreçlerinde teknolojiden maksimum oranda yararlanıyor. Dünyada bir ilk olarak saha operasyonları kapsamında kuryelerini Küresel Konum Belirleme Sistemi (GPS) ile takip etmeye başlayan Aktif İleti, teslimat, ziyaret ve iade gibi iş süreçlerini uzaktan kontrol edebiliyor.

Cep telefonu, GPS alıcısı, cep telefonu üzerinde çalışan özel bir programdan oluşan ve Aktif İleti Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen sistem sayesinde kuryeler de gönderinin durumu hakkında genel merkeze anında bilgi iletebiliyor. Ayrıca sistemin sağladığı otomasyon sayesinde gerekli tüm raporlamalar anında yapılabiliyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Sistem, Symbian S60 serisi cep telefonu (GTR), Java tabanlı MobAktif yazılımı, GPS cihazı, BackOffice uygulaması ve Raporlama – Front Office uygulamasından oluşuyor. Tüm Türkiye’de Aktif İleti’nin 1.200 kuryesi Symbian S60 serisi cep telefonu (GTR) kullanıyor. GTR’ler Turkcell GSM altyapısı üzerinden özel APN bağlantısı ile güvenli GPRS verisi alıp gönderebiliyor. GTR üzerinde Java tabanlı MobAktif adında özel bir mobil yazılım çalışıyor. MobAktif, saha elemanının yaptığı tüm işlemleri GPRS ile Aktif İleti sunucularına iletiyor.

Sahada bulunan Aktif İleti kuryeleri, MobAktif üzerinden teslimat, iade, not girişi, gönderi arama, raporlama gibi birçok fonksiyonu yerine getirebiliyor. MobAktif yazılımının bir diğer görevi ise GPS alıcısından aldığı koordinat bilgilerini GTR üzerinde yapılan işlemlerle ilişkilendirip Aktif İleti sunucularına GPRS üzerinden iletmek. Örneğin hangi sokakta hangi gönderinin alıcısının ziyaret edildiği ve evde bulunamadığı bilgisi MobAktif kullanılarak genel merkeze anında iletilebiliyor.

Aktif İleti kuryelerinin yanlarında cep telefonun yanı sıra bir de GPS cihazı bulunuyor. GPS cihazı uydulardan aldığı konum bilgisini Bluetooth iletişim özelliği sayesinde kablosuz olarak GTR’a (cep telefonuna) aktarıyor. GTR, aldığı konum bilgisi ile kuryenin izlediği rotayı ve yaptığı işlemlere ait coğrafi konum bilgilerini GPRS üzerinden Aktif İleti sunucularına iletiyor.

GTR’lerden gelen tüm veriler, 24 saat kesintisiz hizmet veren güvenli Aktif İleti sunucularında toplanıyor. Sistemde kayıtlı gönderi bilgileri, sahadan gelen teslimat bilgileri ve GPS konum bilgisi veritabanına kaydediliyor. Bu sayede veritabanında hangi gönderinin, hangi durumda, nerede olduğu ve hangi konumda, ne işlem gördüğü kolaylıkla takip edilebiliyor. Aktif İleti Müşteri Hizmetleri, Çağrı merkezi ve Operasyon birimi tarafından kullanılan İÇKUM intranet CRM uygulaması üzerindeki tüm raporlama arayüzlerinde, gönderilere ait GPS konum bilgileri sayısal ve görsel şekilde görülebiliyor. Bu bilgiler aynı zamanda Aktif İleti müşterilerinin online olarak erişebildiği tüm web arayüzlerine de yansıtılıyor.

Aktif İleti dünyada bir ilk olarak kurduğu bu sistem sayesinde müşterilerinin gönderilerini coğrafi olarak takip edebiliyor, kuryelerinin günlük performanslarını ölçümleyebiliyor, rotalarını belirleyebiliyor ve gerekli geliştirme – iyileştirme çalışmalarını yapabiliyor.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Aktif İleti, Sahadaki Kuryelerini GPS ile Uydudan Takip Ediyor”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın