Bilişim Sektörü Heyecanla 3G İhalesini Bekliyor

Tarih: Aralık 3, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 2.635 kez okundu.

Başbakan Tayyip Erdoğan “global kriz teğet geçti” diyordu. Ama özellikle 1-2 haftadır ortalık iyice toz-duman oldu. Her gün bir yerden çıkarılan eleman sayıları duyuyoruz. Ortalıkta şu şirketten 100 kişi çıkarılmış, bu şirketten 200 kişi çıkarılmış, öbüründen 40 kişi çıkarılıyormuş, maaşlar % 25 düşürülmüş gibi söylentiler dolaşıyor.

1-2 haftadır ortalık iyice toz-duman oldu. Her gün bir yerden çıkarılan eleman sayıları duyuyoruz. Ortalıkta şu şirketten 100 kişi çıkarılmış, bu şirketten 200 kişi çıkarılmış, öbüründen 40 kişi çıkarılıyormuş, maaşlar % 25 düşürülmüş gibi söylentiler dolaşıyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan “global kriz teğet geçti” diyordu. Ama bir yandan da büyük cari açık var. Neler oluyor? Özellikle 1-2 haftadır neden toz-duman oldu diye sorduk, soruşturduk. Önümüze bankalar çıktı.

“Hani bankacılık sektörü çok sağlamdı. 2001 krizinden sonra yapılandırıldı. Sorun nedir?” derseniz, hani Başbakan Tayyip Erdoğan da “tehdit yollu” ifade etti. Yabancı bankalar Türkiye’deki varlığı emiyor. Çünkü yurtdışında sıkıntı var. Bankacılık sektörünü yabancı ellere bırakmanın sorunlarını görüyoruz. Zaten sığ olan sermaye-tasarruf birikimleri bu yolla eriyor.

Ama yurtiçinde, güçlü bankacılık sisteminin de sıkıntısı, tam da bu dönemde vadesi dolan sendikasyon krediler oldu. Malum Türk ekonomisi ancak kredilerle dönebiliyor. Bankacı dostlarla konuştuğumuzda dediler ki :

Sendikasyon kredileri kasım ortaları, aralık gibi sona eren pek çok banka var. Bu ödemeleri yapmasına yapıyoruz ama yenilerini almak sorun. Eskiden bir sendikasyon kredisinde 10-15 yabancı banka oluyordu. Şimdi bunların 5-10 tanesi iflas etmiş durumda.

Yeni alınacak sendikasyon kredileri için para bulduğumuzda bu nedenle daha düşük meblağlar oluyor. Eskiden daha uzun fonlama mümkündü. Bugün süreler kısa. Üstelik maliyeti de daha yüksek oluyor.

Anlayacağınız, bugünlerde bankacılık sektörü çevirecek para bulmakta zorlanıyor. Ekonominin derinliği uzun vadeli iş çevirmeye müsait değil. Bu nedenle de piyasada genel bir nakit sıkışıklığı var. Mevcut olan da elindekini saklamak yönünde davranıyor. Fatura ise çalışanlara çıkıyor.

Uzmanlara göre, işten çıkarmala da yine geri dönüp firmaları vuracak bir yaklaşım. Çünkü işten çıkaranlar, piyasanın daha da küçülmesi anlamına gelecek.

Ancak uzmanlar, yıl sonunun geçilmesiyle birlikte ocak ortalarından itibaren durumun düzeleceğinden de bahsediyorlar. Tabi ki bu düzelme bir hastanın nekahat devresi gibi yorumlanabilir. Yani hastanın iyileşmesinin 6 ay bulabileceği düşünülüyor.

Biz kendi sektörümüzü yani bilişim sektöründeki durumu Tübisad Başkanı Tuğrul Tekbulut’a sorduk. Tekbulut yarın ki 3G lisans ihalesinin sektöre bir hareket getireceğini belirtiyor.

AB’de bizim derneğimizin karşılığı olan derneği (EICTA) EU komisyonu başkanı Jose Manuel Baroso ziyaret etti. Çok ilginç bir cümle kullandı. “Biz bu krizden digitalleşerek çıkacağız” dedi.

Geçtiğimiz 20 yılda dünyayı bilişim teknolojileri geliştirdi. ABD bu konuda önde. AB geride kaldı. Baroso bunu demek istiyor. Türkiye’de bizim de bunu yapmamız lazım. Krizden Inovasyon ile çıkabiliriz.

Krizde devletin Bilişime daha çok yatırım yapması lazım. E-Devlet, elektronik imza, Türk Ticaret kanunu sektöre değişiklikler getirecek. Hele 3G’den çok umutluyuz. Piyasaya hareket getireceğine inanıyoruz.

Paradigmanın değişmesi lazım. Eğer beklenirse, aynı şeyler tekrarlanırsa bir şey olmaz. Türkiye’nin yeni şeyler yapması lazım. Türkiye’yi canlandıracak, yeni bir evreye geçirecek şeyler yapmak lazım.

Tekbulut diğer yanda da ABD’nin yeni Başkanı Obama’nın “Yeşil olacağım” sözlerine dikkatleri çekiyor :

Geçtiğimiz 20 yılda Bilişim Teknolojileri ömdeydi. Bugün Obama’nın dediklerine de nakarsak bundan sonraki 20 yıla çevre, enerji ve su’yun yön vereceği gözüküyor. Yeni bir ekonomi model gözüküyor. Bizim de bunları takip etmemiz ve entegre olmamız lazım.

3G Piyasayı Hareketlendirecek mi?

Tuğrul Tekbulut, inovasyon, bilişime yatırım diyor ama bugün yayınlamaya başladığımız [1] araştırmamıza bakarsanız, milletvekillerimizin ancak % 20’si bilişim ve internetle ilgili bir şey yapıyor görünümünde.

Ama yarın ki 3G ihalesi galiba sektör için bir nefes alma ümidi getiriyor.

Geçen yıl 3G lisans ihalesi iptal edildiğinde, telekom sektöründe epeyce hayal kırıklığı oluşmuştu. Cep telefonları satışlarına heyecan getirmesi beklenen, yazılım açısından da farklı gelişmelere açık olan, mobil geniş bant uygulamalarının kurumsal boyutunu da hesaplayan firmalar, geciktirmenin Türkiye ekonomisine eksi getirdiğini anlatmışlardı[1].

Yarın yapılacak olan ihaleye 3 firmanın katılacağı bilgisini alıyoruz. Sabah 10’da yapılacak olan ihalenin, 3 firmanın yapacağı donanımsal ve baz istasyonları ile ilgili yatırımları ile ekonomiye bir hareket getirmesi bekleniyor. Zaten hem Vodafone adına Genel Müdür Yardımcısı Alp Sevindik[2], hem de Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv[3] bu yönde açıklamalar yaptılar.

Ama Anadolu’daki cep telefonu bayilerinde de, krize rağmen bir hareket olacağı düşünülüyor.

Mobil geniş bant internetin ekonominin kurumlarına sağlayacağı olanaklar da pek çok. Şimdiden bankaların hepsi iPhone üzerindeki şubeleri ile harekete geçtiler.

Anlayacağınız yarın hepimiz, ümitle 3G ihalesini takip ediyor olacağız. Vatana millete hayırlı olsun diyelim..

  • Reklam Alanı

Yorumlar

1 Yanıt to “Bilişim Sektörü Heyecanla 3G İhalesini Bekliyor”

Yorum Yazın