Enerji Tasarrufu Hemen Şimdi

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.400 kez okundu.

Teknolojinin önde gelen şirketleri, enerji tasarrufu ve dolayısıyla hedef olarak daha ‘yeşil’ bir anlayışı sağlama arayışında.

Özellikle veri merkezleri ve sanallaştırma ile enerji tüketiminin çok daha kritik bir hal aldığı günümüzde giderek artan enerji fiyatları bilgi teknolojisi alanında faaliyet gösteren şirketlerin politikalarını da bu yönde etkiliyor.

Ev ve işyerlerinde kullanılan yüz milyonlarca masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar da yine aynı şekilde enerji tüketimini artıran önemli unsurlar olarak ele alınıyor.

Microsoft, çevre konusunda çeşitli faaliyetlerde bulunan sivil örgüt Climate Savers Computing Initiative ve bilgisayar ağları için enerji yönetimi yazılımları geliştiren Verdiem’in, bir araya gelerek oluşturdukları girişim bilgisayarlarda enerji tüketimini minimuma indirmek konusunda tüketicileri bilinçlendirmeyi hedefliyor. Girişim, tüketicilerin bilgisayarlarını daha tasrruflu hale getirmek amacıyla bir de ücretsiz yazılım sunuyor.

Climate Savers Computing Initiative’in, http://www.climatesaverscomputing.org adresindeki web sitesinde bir masaüstü bilgisayarın, harcadığı toplam enerjinin yaklaşık yarısını cihazı soğutmak için kullandığı ve bunun da faturalar ölçeğinde sera gazlarının salınımı anlamına geldiği belirtiliyor. Çözüm olarak kullanıcılardan bilgisayarlarını her hangi bir işlem yapılmadığında otomatik olarak ‘sleep mode’a geçiren menü düzenlemelerini yapmaları isteniyor.

Dünya üzerinde 1 milyar adetten fazla bilgisayar bulunduğunun göz önüne alınması durumunda hem parasal ve hem de çevre adına tasarruf yapılabilir oranın büyüklüğünün rahatlıkla görülebileceğine işaret eden analistler, buna referans olarak Gartner’ın araştırmasını gösteriyorlar. Araştırma şirketi Gartner, bilgi teknolojileri dolayısıyla salınan karbondioksit gazının yaklaşık yüzde 40’nın bilgisayarlardan kaynaklandığını açıklamıştı. Aynı araştırmada, veri merkezlerinin karbondioksit salınımında sadece yüzde 23 oranında bir paya sahip oldukları belirtilmişti.

Evlerde kullanılan bilgisayarların neden oldukları elektrik tüketiminin, uygulanacak basit bir iki yöntemle yılda 20 ila 95 dolar arasında azaltılabileceği belirtiliyor. Microsoft gibi dev ölçekli teknoloji şirketleri ile çevreci örğütler, gerçekleştirmeyi düşündükleri bilinçlendirme kampanyalarıyla 2010 yılına kadar bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilen karbon dioksit salınımını 54 milyon tona indirmeyi amaçlıyorlar. Bu miktar, 11 milyon arabanın bir yılda saldığı karbon monoksite eşit bulunuyor.

Bilgisayarların, daha tasarruflu çalışmalarına yardımcı olan yazılımlar verdiem.com, microsoft.com/environment ve climatesaverscomputing.org adreslerinden indirilebilir.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Enerji Tasarrufu Hemen Şimdi”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın