Enflasyon ve Krediye Olan Talep e-Ticareti Etkiliyor

Tarih: Ağustos 15, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.398 kez okundu.

Analistler, büyümede ciddi düşüşler yaşandığını ve bunun e-ticareti önemli ölçüde etkilediğini söylüyorlar.

E-ticaret harcamalarında geçtiğimiz yıllarda görülen büyüme, geçtiğimiz yıl Amerika’yı sarsan mortgage krizi ve akabinde başgösteren petrol fiyatlarındaki yükselme dolayısıyla yerini temkinli beklentilere bıraktı.

Online hareketleri takip eden comScore’un verdiği rakamlara göre, 2002-2007 yılları arasında seyahat dışı harcamalar yıllık yüzde 21 ile yüzde 26 arasında bir büyüme gösterirken, 2008 yılında aynı büyüme oranının yüzde 12’de kalması dikkati çekiyor.

comScore Yönetim Kurulu Başkanı Gian Fulgoni, sonuçların ciddi sorunların varlığına işaret ettiğini söyledi. Online olmayan perakende satışa göre e-ticaret hacminin daha hızlı geliştiğine dikkati çeken analistler, ancak buna karşılık e-ticarette görülen gerilemenin daha büyük olduğunu belirtiyorlar.

E-ticarette görülen düşüşün baş sorumlusunun Haziran ayında son 27 yılın en yüksek rakamına ulaşan enflasyon olduğuna dikkati çeken comScore yetkilileri, bunun, Amerikalıların büyük bir bölümünün bütçelerini çok gerekli şeyler için ayırdıklarını, paranın geri kalan küçük bir kısmıyla da diğer harcamalarını yaptıklarını ifade ediyorlar.

Enflasyonun, bütün gelir grupları için en önemli endişe kaynağı olduğuna işaret eden comScore CEO’su Magid Abraham, Temmuz ayında gerçekleştirilen kamuoyu araştırmalarına katılan tüketicilerin yüzde 82’sinin ekonomik gidişat dolayısıyla duydukları kaygılardan ötürü harcamalarını ciddi olarak kesmek durumunda kaldıklarını ifade ettiklerini söyledi.

Comscore, ABD Başkanı George W. Bush’un, göreve gelir gelmez ekonomiyi yeniden canlandırmak için yürürlüğe koyduğu ‘tedbirler paketi’nin istenilen etkiyi sağlayamadığını; borç sarmalına yakalanan milyonlarca kişinin bütçelerinde yaptığı kesintilerden arta kalan parayı kredi kartı borçlerini ödemede kullandıklarının tespit edildiğini açıkladı.

Jupiter Araştırma şirketinden Patti Freeman Evans, pahalı akaryakıt nedeniyle özel aracını kullanmak istemeyen ve evden alışveriş yapmayı tercih eden tüketicilerin internetin sağladığı avantajlardan yararlanmak adına e-ticarete katkılarının yadsınamayacak kadar çok olduğuna dikkati çekiyor.

E-ticaret için son dönem sonuçları baz alarak karamsar tablolar çizmenin çok da doğru olmadığına dikkat çeken Deloitte araştırma direktörü Ira Kalish, geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük online perakendecilerinden Amazon’un, 2008’in ikinci çeyreğinde yüzde 102’lik bir büyüme sağlamasının olumlu gelişmelerin habercisi niteliğini taşıdığını ifade etti.

Mortgage krizinin henüz bitmediğine işaret eden Kalish, bunun negatif yansımalarının yıl sonuna kadar sürebileceğini öngördüklerini dile getirdi. Bu ekonomik karmaşada bazı perakendecilerin piyasadan çekilmelerinin söz konusu olabileceğine dikkati çeken Kalish, ayakta kalmayı başarabilenleri ise gelecekte çok daha iyi ekonomik şartların beklediğini söyledi.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Enflasyon ve Krediye Olan Talep e-Ticareti Etkiliyor”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın