Facebook’da gezinen trojen.

Tarih: Aralık 16, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.950 kez okundu.

Bugün internethaberde okuduğum bir habere göre; Milyonlarca kullanıcıyı tehdit eden bir trojanın facebook ağına bulaştığı yazılmış, Virüs, sayfasına bulaşmış olan kişinin sayfasında link olarak gözüküyor ve isteyen buraya tıklayabiliyor. Tıklandığı anda bir film açılıyor; fakat filmi izleyebilmek için de kod yüklenmesi gerekiyor. Bu yükleme esnasında da bilgisayara gizli olarak trojen yazılım yüklenmiş oluyor. Daha sonra bu link, indirenin Facebook sayfasına da yükleniyor ve böylece başkalarına da yayılarak ilerliyor. Bu haberi çıkaran ise isveç’de güvenlik uzmanı olan ve Symantec’te çalışan Per Hellqvist tarafından öne sürülmüş. Vermiş olduğu çelişkili demeçte; bu virüsün hangi trojen olduğunun kesin olmadığını fakat bilgisayara bir arka kapı açtığının kesin olduğunu söyledi.
Bu yazılımın maksadının hesap numaralarını ve şifreleri çalmayı amaçladığını söyleyen Hellqvist, Facebook kullanıcılarını uyardı.

Trojan’ın bu kadar etkili olmasının sebebi ise maillerin Facebook üzerinden gelmesi nedeniyle güvenli olarak düşünülmesi ve hiç şüphe duymadan yüklenmesi.

Bilgisayar güvenlik uzmanlı Hellqvist,“Bu tür sosyal network sayfalarının problemi, insanlar, dostlarının, arkadaşlarının verdiği linklere gözü kapalı inanırlar ve tıklayıp yüklerler. Bu, hem Facebook’ta, hem de MSM’de yaşanabiliyor.

Mesajlarda, ‘Hadi bil bakalım kim? Birileri sana aşık’ gibi, mesajlar gelebiliyor. Bu mesajlar sonrası da linklerde virüs bulaşıyor. Dikkatli olmalı.” şeklinde konuştu.

Kaynak: internethaber

  • Reklam Alanı

Yorumlar

1 Yanıt to “Facebook’da gezinen trojen.”
  1. Nihat Öztürk dedi ki:

    Facebook dünyanın en büyük portalı oldu ama bu olay gerçekse. En hızlı düşüşe gecen portalıda bu olur 😀

Yorum Yazın