İstenmeyen Postalar Artık Cebe Geliyor

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.470 kez okundu.

Eğer, sadece bilgisayarınıza gelen istenmeyen postaların (spam) canınızı sıktığını düşünüyorsanız sıkı durun! Çünkü daha da fenası kapınızda: istenmeyen postalar artık cebimize gelecekler!

Evet. Yanlış okumadınız. Her geçen gün daha hızlı ve daha büyük veri depolama kapasitesine sahip ve adeta birer pc haline gelen cep telefonları sektör uzmanlarına göre yakın bir gelecekte bilgisayarlardan daha çok tehdit altında olacaklar.

Üstelik bu tür istenmeyen posta ve iletiler her gelişlerinde çaldıkları ‘bip’ sesiyle hem biraz daha fazla rahatsız ederken hem de kimi zaman kontör karşılığı ücretlendirilmeleriyle daha da pahalı olabiliyorlar.

Amerikalı tüketicilerin, mobil ortamlarda, 2008 yılı içerisinde 1.5 milyar adet istenmeyen posta alacakları tahmin ediliyor. Bu sayı 2006 yılı için tahmin edilenin tam 2 katı olması sebebiyle hayli önemli.

Daha da sıklıkla yaşananlar üzerine bazı kullanıcıların akıllı telefonlarını daha sıkı kavradıkları biliniyor. Hatta kimileri kendilerinin kontürlerine de mal olan bu postalar nedeniyle operatörlerinden “iade” bile alabiliyorlar. AT&T ve Verizon’un, kullanıcılarına bu tür postaları engellemek için kolay kullanılabilen prosedürler sundukları biliniyor.

Bazı operatörlerin istenmeyen posta gönderen şirketlere karşı yasal takibata giderek bir ölçüde de olsa caydırıcılık sağlamaya çalıştıkları biliniyor. Verizon’un, bu şekilde açılmış 8 davasının bulunduğu öğrenildi. Öte yandan mobil operatörlerin benzer bilgilerin paylaşılması konusunda işbirliği gerçekleştirdikleri açıklandı.

Cep telefonlarında karşılaşılan benzer durumlar kimi zaman komik durumların yaşanmasına da neden olabiliyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir kullanıcı, cep telefonuna gelen “açık-saçık” iletileri alışkanlık gereği derhal sildiğini ancak geçtiğimiz günlerde bir ara kendisine gelen, “Yeni numaram 5XX. Beni ara!” şeklindeki bir iletiyi istenmeyen posta zannettiği için sildiğini, daha sonra mesajı atan arkadaşının araması üzerine yaşadıklarını anlatarak kendisini affetirebildiğini söyledi.

Güvenlik yazılımları üreten Symantec firmasının geçtiğimiz yıl sürekli internete bağlı bulunan akıllı telefonlar için çıkarttığı bir yazılım virüs ve mobil tehditleri sürekli kontrol ederek kullanıcısına güvenli bir bağlantı yapabilme olanağını sunuyor.

Symantec mobil araçlar güvenlik yazılımları sorumlusu Khoi Nguyen, günümüzde can sıkıcı istenmeyen postaların yerini virüs içerenlerin aldığını belirterek aynı zamanda mobil ortamlarda kişisel bilgileri çalma eğiliminin daha fazla bir şekilde ortaya çıkacağını söyledi.

Büyük komünikasyon şirketleri, kullanıcılarını kolaylıkla tahmin edilebilecek posta adreslerini değiştirmeleri ve cep telefonlarını gelen e-postalara kapatmaları yönünde uyarıyorlar. Yapılan araştırmalara göre benzeri ayarları gerçekleştirmek kullanıcılara büyük ölçüde güvenlik ve daha huzur dolu bir kullanım sağlıyor.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “İstenmeyen Postalar Artık Cebe Geliyor”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın