KOBİ’lere 80 Milyon Euro’luk yeni kredi kaynağı

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 2.546 kez okundu.

Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Halkbankası 80 milyon Avro’luk bir finansman sözleşmesine imza attı.

Halk Bankası, KOBİ’lerin yatırım projeleri ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanı amacıyla Fransız Kalkınma Ajansı’yla 2006 tarihinde yapılan anlaşma ile temin ettiği 50 milyon Avro’luk kaynağa ek olarak 2008 yılında yeni bir kredi anlaşması imzaladı. Halk Bankası, bu anlaşma ile bugüne kadar hazine garantisi olmaksızın bir kamu bankasına verilen en uzun vadeli yüksek krediyi temin etmiş oldu.

70 yıllık deneyimiyle KOBİ bankacılığında Türkiye’nin lideri olan Halk Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı’yla imzaladığı protokolle KOBİ’lere verdiği desteği artırmayı, bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını azaltmayı, istihdamın artırılmasına destek olmayı ve ülkenin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Protokol kapsamında sağlanacak 80 milyon Avro’luk fon, Halk Bankası tarafından ilk 4 yılı anapara ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeli olarak temin edilmiş olup, kaynak 7 yıla kadar varan vadeler ile KOBİ’lere orta-uzun vadeli kredi olarak kullandırılacak.

70 yıllık KOBİ Bankacılığı misyonu çerçevesinde girişimci sektöre destek veren ve yaygın şube ağı ile toplam kredilerinin yarıdan fazlasını KOBİ’lere kullandıran Halk Bankası ve FKA arasında imzalanan anlaşma sadece finansman sağlama amacıyla düzenlenen bir kredi programı olmayıp, FKA’nın desteğiyle oldukça kapsamlı bir Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi başlatılması ve Banka müşterilerine ücretsiz eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlanması, ayrıca sosyal ve çevresel alanlarda duyarlı uygulamalar konusunda şirketlerin bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Temeli 2006 yılında atılan Halk Bankası ve Fransız Kalkınma Ajansı arasındaki işbirliği kapsamında Kalkınmada Öncelikli İller’de bulunan küçük işletmeler başta olmak üzere bugüne kadar toplam 96 KOBİ’ye yatırım projeleri ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanı için kredi kullandırıldı. Kredi, işletme kredilerinde 1 yıl ödemesiz 4 yıl vadeli olarak kullandırılırken, yatırım kredilerinde 2 yıl ödemesiz 6 yıl vadeli olarak kullandırıldı.

Yeni kredi anlaşması uyarınca, 80 milyon Avro’nun, gelişmiş iller olarak adlandırılan Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa Tekirdağ ve Kocaeli’nin dışında kalan illerdeki KOBİ’lerin yatırım projeleri ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanı için kullandırılması öngörülüyor.

Fransız Kalkınma Ajansı

Fransız Kalkınma Ajansı (FKA), Fransa Devleti’nin gelişmekte olan ülkelerdeki sosyo-ekonomik kalkınma ve gelişmeye katkı sağlamak amacıyla kurduğu bir finans kuruluşudur. Bir kamu kuruluşu olan FKA, yurtdışındaki kamu ve özel sektör kuruluşlarına kredi sağlamaktadır. FKA, yurtdışında 44 ofis ve 1.628 acente ile faaliyet göstermektedir. Toplam kredi hacmi 2006 yılı sonu itibarıyla 3,1 milyar Avro’ya ulaşmıştır. Ağırlıklı olarak Afrika ülkelerine kaynak sağlayan kuruluş Asya, Orta Doğu ve Akdeniz ülkelerinde de etkinlik alanını genişletmeye çalışmaktadır.

Türkiye Halk Bankası

KOBİ’ler ile esnaf ve sanatkara finansman desteği sağlamak üzere 1938 yılında faaliyete başlayan Halk Bankası, geçen süre zarfında bünyesine çeşitli bankaları da ekleyerek var olan yapısını zenginleştirip, güçlendirmiştir. Halkbank yurtiçinde 560, yurtdışında da 3 şubesi olmak üzere toplam 563 şubesi aracılığı ile hizmet vermektedir. 2007 yılında Avrupa’nın en iyi halka arzını gerçekleştiren Halk Bankası, sektörün öncü KOBİ Bankacı olarak geliştirdiği ürünleri, bireysel bankacılık hizmetlerini de çeşitlendirerek, mali sektörün önemli oyuncuları arasında yer almaktadır.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “KOBİ’lere 80 Milyon Euro’luk yeni kredi kaynağı”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın