Microsoft Türkler tarafından hack edildi!

Tarih: Aralık 16, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.684 kez okundu.

Evet arkadaşlar bu haberi aslında bayramda okudum. Fakat inanmadım buna ilk başta, haberi okuduğum sitelerde pek güvenilir kaynak değildi benim için… Ama simdi baktığımda bütün haber sitelerinde yazılıp, yorumlandığını görüyorum. Bu yüzden bu konu hakkında kendi sitemde ufak bir yorum yapmayı ön gördüm. Öncelikle genel olarak haber manşeti şöyle; Türkler Microsoft’u bile hackledi. Üstelik de siteye Türkçe bir mesaj bıraktılar. Olay Microsoft’ta şok etkisi yarattı!

Microsoft’un resmi web sitesi, bir grup Türk hacker tarafından çökertildi. Sitenin ana sayfasına bayram mesajı bırakıldı.

Shiftdelete.net’in haberine göre bir grup hacker, Microsoft’un İrlanda ofisine ait resmi web sitesini hack’ledi. Microsoft.ie adresini, sunucunun güvenlik açığından faydalanarak hack eden korsanların Türk olması ve siteye Türkçe mesaj bırakmaları da şaşkınlık yarattı.

BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN MESAJI

Diğer işletim sistemlerine göre daha güvenli olan Windows Server 2008’in neden bu sunucuda kullanılmadığı ve siteye bırakılan “Bayramınız mübarek olsun” mesajı, yabancı basında geniş yer bulmuş durumda.

Bu haberden sonra gözüme çarpan ilk şey şu oldu; Microsoft Türkiyede bütün kopya windows ve vista sistemlere ilk olarak güncelleme gönderdi. Daha sonra ise kopya sistemleri tespit ederek, kendilerince indeks öyle değil böyle atılır gibi teknik bir yazıyla kopya sistemlerin özelliklerini kısıtladılar. Bunu ilk olarak arkadaşımın bilgisayarında gördüm, bu olaydan 2 gün sonra arkadaşım kopya windows yüklediğinde güncellemeler otomatikte kaldığında sistemin kopya olduğunu fark ediyor. Siyah bir arkaplan ve sagda imzalı microsoft imajı ile sistemin özelliklerini kısıtlıyor. Bence microsoft bu olaydan sonra Türklere pekte iyi davranmıyacak. Ne diyelim hayırlısı olsun… Herzaman orjinalden yanayım zaten, Microsoft ile bir sorunum yok ;o)

  • Reklam Alanı

Yorumlar

1 Yanıt to “Microsoft Türkler tarafından hack edildi!”
  1. Nihat Öztürk dedi ki:

    Aslında hiç iyi olmadı

Yorum Yazın