NBC, Pekin Olimpiyatlarını IP Altyapısı ile Sunacak

Tarih: Ekim 23, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.497 kez okundu.

Cisco, dün yaptığı açıklamaya göre, 8-24 Ağustos tarihleri arasında Pekin’de düzenlenecek Pekin Olimpiyatları sırasında NBC’ye İnternet Protokolü (IP) tabanlı video ağ altyapısı ve video kodlama çözümleri sunacak. Cisco’nun IP altyapısı sayesinde NBC’nin New York ve Los Angeles’taki ekipleri, Pekin’de çekilen videoları editleyerek TV, PC ve akıllı telefonlara gönderebilecek.

Cisco’nun dünyanın başlıca ağ ortamlarından biri olarak tanımlanan okyanus-aşırı ağı sayesinde gigabit büyüklüğünde dosyalar Pekin, New York ve Los Angeles arasında transfer edilebilecek. Önceki Olimpiyatlar sırasında NBC ekipleri, oyun görüntülerine grafik eklemek için videoteypler üzerinde çalışmak zorundaydı. Tarihinin en iddialı medya projelerinden biri olan bu anlaşmayla NBC, 17 günlük organizasyon boyunca 3 bin 600 saat yayın yapabilecek. Aksi takdirde, sekiz farklı kanalın yanı sıra NBCOlympics.com üzerinden yayın yapılabilmesi için gereken sayıda videonun çoğaltılması videoteyp arşiviyle mümkün olmayacaktı. Görüntü seçimi için dosya temelli bir iş akışı kullanılarak bir yarışma daha bitmeden bile tüm kanallarda yayın yapılabilecek.

NBC Olympics’in Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Lau şunları söyledi :


    Cisco’nun ağ çözümü sayesinde düşük çözünürlüklü dosyalarda görüntü seçimini yaparak kaydedildikleri anda yüksek çözünürlüklü yayın yapabilme yeteneğini kazandık.

    Cisco bizim için çok güvenilir bir iş ortağı ve Olimpiyatlar’ın bu zorlu BT ortamında bile aramızdaki işbirliğine güveniyoruz. Olimpiyat oyunlarının başlayacağı ve biteceği tarihler çok net. Cisco teknolojileri bize beklentileri aşma ve bu rekabetçi ortamda planladığımız sürelere uyma imkanını sağlayacak.


NBC’nin Pekin Olimpiyatları’ndaki yayınlarını izleyenler, istedikleri zaman yeniden izleyebilecekleri 2 bin 200 saatlik video görüntülerinin yanı sıra 3 bin saatlik özel görüntülere, geri sarımlara, tekrarlara ve puanlara PC ve dizüstü bilgisayarlarından erişebilecek. İzleyiciler ayrıca akıllı telefonlarından da videoları izleyebilecek ve sonuçları görüntüleyebilecek.

Cisco’nun Servis Sağlayıcı Grubu’nun Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Tony Bates şöyle diyor:

Dijital videoları daha önce hiç yapılmadığı şekilde yaratarak, yöneterek ve dağıtarak yayıncılıkta tarih yazıyoruz. Videonun her şeyi, özellikle de insanların Olimpiyatlar’ı izleme şeklini değiştirdiği görsel ağ çağına giriyoruz. Olimpiyatlar tamamen bir deneyim. Pekin’de bulunmanın bir diğer güzel yanı da yarışları izlemek. Bu yıl sadece binlerce saatlik Olimpiyat görüntüleri gerçek zamanlı olarak yayımlanmakla kalmayacak, aynı zamanda Cisco’nun IP video ağı ve kodlama teknolojileri de insanlara PC’ler, dizüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlar aracılığıyla müsabakaları izleme imkanını sunarak Olimpiyat deneyimini her zaman ve her yerden yaşatacak.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “NBC, Pekin Olimpiyatlarını IP Altyapısı ile Sunacak”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın