Online Arama Reklam Ücretleri Daha Avantajlı

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.745 kez okundu.

Son bir kaç yıldır internet reklamcılığında hızlı yükseliş beklentisi ekonomideki negatif göstergeler nedeniyle istenildiği şekilde gerçekleşmiyor.

Ancak, arama-reklam kategorisinde gerçekleştirilen dijital reklamcılığın istikrarlı bir şekilde gelişmeye devam ettiğini söylemek yanlış olmaz.

AOL’in nisan ayında paylaştığı rakamlara göre reklam gelirleri % 18 azalarak 191 milyon dolara geriledi. AOL’in sahibi Time Warner’dan, CEO Jeffrey Bewkes aracılığıyla yapılan açıklamada, reklam gelirlerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yaşanan düşüşün performanstan kaynaklandığı ve tatmin edici olmadığı bildirildi.

New York Times açısından da dijital reklamda istenilen büyümenin sağlanamadığı görülüyor. Geçtiğimiz yıl ilk çeyrekte % 20 büyüme sağlanan internet reklam gelirlerindeki artışın bu yıl % 16’da kalması sektördeki yavaşlamaya yoruluyor.

Reklam sektörüne yeni yeni adımını atan bazı şirketlerin diğerlerine nazaran daha dikkatli oldukları ve tam anlamıyla işe koyulmadan önce kendilerini bir şekilde test ettikleri görülüyor. Buna karşın, reklamverenlerin durmaksızın reklam platformu arayışlarını sürdürdükleri belirtiliyor.

Her şeye rağmen “arama & reklam” uygulamaları istikrarlı büyümesini sürdürmeye devam ediyor. Pazarlamacılar tarafından “ucuz ve etkili olarak” nitelendirilen bu tür reklamların galibi olarak bilinen Google’ın sadece ABD’deki gelirlerinde % 30 büyüme olduğu ve 1.31 milyar dolar net gelir sağladığı belirtiliyor.

Google’ın CEO’su Eric Schmidt, yaşanan ekonomik sarsıntılardan dolaylı da olsa şirketinin de etkileneceği yönündeki değerlendirmeleri kabul etmediği biliniyor. Schmidt’ın yatırımcılarla yaptığı bir görüşmede; “Google’ın, ekonomi içerisinde kendisini iyi bir şekilde ayarladığını; 2008 ve sonrası için karamsar olmayı gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını” söyledi.

Yahoo’nun, reklam pazarında görülen yavaşlamaya rağmen tüm analistlerin tahminlerini geride bırakarak yılın ilk çeyreğinde sağladığı yüksek performans, yani % 9 artışla 1.82 milyar dolarlık bir gelir elde etmesi şaşkınlık yarattı. Ancak, Yahoo’nun ayrıntı vermemesi gelirlerin tam olarak hangi segmentlerden sağlandığı konusunda farklı yorumlara neden oluyor.

Microsoft’un, reklam gelirlerinin % 29 büyüdüğü, ancak toplam karında % 11 düşüş yaşanarak 4.39 milyar dolarlık bir gelir sağlandığı belirtiliyor. Bu gelirlerde, şirketin geçtiğimiz yıl 6 milyar dolara satın aldığı aQuantive şirketinin gelirleri yer almıyor.

Analistler, ekonomideki durgunluğun neden olduğu korkunun pazarlamacıların online segmente ağırlık vermelerini körükleyeceğini ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan durumun online medya şirketlerinin işine yarayabileceğini belirtiyorlar.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Online Arama Reklam Ücretleri Daha Avantajlı”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın