(PV) Teknoloji Platformu İlk Toplantısını Yaptı

Tarih: Ekim 23, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.499 kez okundu.

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Ulusal Fotovoltaik (PV) Teknoloji Platformu’nun (UPVTP) kuruluş toplantısına ev sahipliği yaptı.

UPVTP’nin açılışı, kurucu üyeler olan üniversiteler, kamu kurumları ve firmaların hazır bulunduğu bir toplantıyla yapıldı. Platformun ilk toplantısı, küresel ısınma ve iklim değişikliği, enerji güvenliği gibi uluslararası konuların yanı sıra, Türkiye açısından enerji arz güvenliğinin, fosil kaynaklarda dışarıya bağımlılığın ve kabaran fosil yakıt faturalarının gündemi işgal ettiği bir ortamda gerçekleştirildi. Enerji arzının çeşitlendirilmesi, ulusal yenilenebilir kaynakların çok daha yaygın kullanımı çağrıları arasında, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin verimli bir şekilde kullanımı, bu alanda yerli teknolojik yeteneklerin geliştirilmesinin önemi vurgulandı.

UPTVTP’nin temel hedefi, güneşten elektrik elde etmede başlıca teknolojilerden olan fotovoltaik teknolojisinin ülkemizde gelişimi için gerekli ulusal plan ve programların üretilmesi. Platform, Uluslararası Enerji Ajansının Fotovoltaik Güç Sistemleri Programının etkin bir üyesi olarak bu sektörü gerek teknoloji gerekse de Pazar olarak geliştirmeyi başarmış ülkelerin deneyimlerinden sonuna kadar yararlanmayı ve bunları ülke şartlarında gerçekleştirmeyi benimsiyor. Ulusal PV Platformu, fotovoltaik güç üretiminin, Türkiye’nin enerjide arz çeşitliliğini en kısa sürede arttıracak, nitelikli istihdam yaratacak, stratejileri geliştirmeyi hedefliyor.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “(PV) Teknoloji Platformu İlk Toplantısını Yaptı”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın