TK, MVNO için Kamuoyu Görüşüne Başvurdu

Tarih: Ağustos 15, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.624 kez okundu.

Telekomünikasyon Kurumu, Sanal Mobil Şebeke Hizmetinin Yetkilendirilmesi amacıyla hazırlanan ve 26 Ağustos 2004 tarihinde Telekomünikasyon Kurumu(TK), yürürlüğe giren “Telekomünikasyon Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliği”nin, MVNO (Mobile Virtual Network Operator) olarak da bilinen Sanal mobil Operatörlük hizmetinin yetkilendirilmesine dair taslak konusunda kamuoyu görüşüne başvurdu.

MVNO, mobil networkü olmayan operatörlerin, başka bir mobil operatörün networkünü kullanarak aynı mobil hizmeti sunabilmesi anlamına geliyor. Kendi şebeke numaralarına sahip olan sanal operatörler, birden fazla mobil operatörle anlaşma imzalayarak abonelerine hizmet götürebiliyorlar.

AB ve diğer ülkelerde de yaygın olarak kullanılan MVNO sisteminin bilinen ilk örneğini Norveç oluşturuyor. 1997 yılında start alan hareket, aralarında Almanya, Hollanda, Norveç, İsveç ve İngiltere gibi gelişmiş batılı ülkelerde hızlı bir yayılım gösteriyor.

En başarılı MVNO olarak, geçtiğimiz günlerde 2010 yılında uzaya yolcu taşıyacağını açıklayan ve uzay gemisinin tasarımlarını basınla paylaşan İngiliz milyarder Richard Branson’a ait olan Virgine Mobile kabul ediliyor.

Ülkemizde Turkcell, Avea ya da Vodafone altyapısını kullanacak işletmeciler MVNO hizmeti veriyor olabilecekler. İlk sıraya girecek firmaların 4 büyük takım olan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor olacağı sanılıyor. Bir süre önce Boyner Grup da bu alanda bir yatırım yapacağını açıklamıştı.

TK’nın resmi web sitesi üzerinden duyurulan taslak plana göre;

Sanal Mobil Operatörler(MVNO), 15 yıl süre ile yetkilendirilecekler. Aboneleriyle özel sözleşme yapma zorunluluğu getirilen Sanal Operatörler, kullanıcı kayıtlarını en az 12 ay saklamakla yükümlüler. Elde ettikleri gelirin yüzde 35’ini TK’ya katkı payı olarak ödemekle yükümlü tutulan operatörler, MVNO hizmetine ek olarak 3G hizmeti sunamayacaklar.

MVNO’lara, kullanıcılarının veri güvenliğinin sağlanması hususunda sorumluluklar getiren taslakta, Telsiz Erişim Şebekesi hariç işletmelerin gereken altyapıyı sağlayabilecekleri ifade ediliyor. Mobil Sanal operatörler, ağını kullandıkları işletmeciden mobil numara tahsis edilmesi talebinde bulunabilecekler. TK’nın, gerekli mevzuat çerçevesinde bu numaranın tahsis edilmesini sağlaması öngörülüyor.

İlgilenenler ve görüş bildirmek isteyenler, buraya tıklayarak ulaşabilecekleri link üzerinden, görüş ve değerlendirmelerini kuruma iletebilecekler.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “TK, MVNO için Kamuoyu Görüşüne Başvurdu”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın