Türkiye Bozayılarına Uydudan Yakın Takip

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.389 kez okundu.

Türkiye’deki bozayıların ekolojilerinin araştırılması, ülke genelindeki bozayı populasyonunun mevcut durumunun belirlenmesi ve bozayı insan çatışmasının azaltılması için çalışan Doğa Derneği ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü uzmanları bir ilke imza atarak yakaladıkları iki bozayıya uydu vericili tasma taktı.

Çalışmayı gerçekleştiren ekibin lideri Doğa Derneği Memeli Araştırmaları Koordinatörü Özgün Emre Can konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:


    Türkiye yaban hayatının korunabilmesi öncelikle sağlıklı bilimsel veriler elde edilmesine ve bu verilerin doğru yorumlanmasına bağlı. Bu çalışmada kullanılan özel teknoloji sayesinde Türkiye’de ilk kez bozayıların beslenmeleri, üremeleri, kış uykusu ve genel olarak ekolojileri üzerine sağlıklı ve kesin veriler toplanmış olacak. Çalışmalarımız Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde diğer etobur türlere yönelik olarak da devam edecek.


Doğa Derneği, bozayılarla ilgili çalışmaları kapsamında 2006 yılından beri bozayıların arı kovanlarına, meyva ve sebze bahçelerine verdikleri zararların nasıl engelleneceği üzerine çalışıyor. Rize, Erzurum ve Artvin illerinde bozayılara karşı dayanaklı platformlar ve elektro şoklu çit sistemleri kurarak pilot uygulamalar da gerçekleştiren Doğa Derneği, bozayı çalışmalarını Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde yürütüyor.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Türkiye Bozayılarına Uydudan Yakın Takip”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın