Türksat 3A Fırlatma Rampasına Taşındı

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.402 kez okundu.

Türkiye’nin yeni nesil haberleşme uydusu Türksat 3A’nın yapım ve testlerinin tamamlanarak, Fransız Guyana’sındaki Kuorou’ya taşındığı bildirildi. Uydu 2008’in ilk çeyreğinde gönderilmek üzere planlanmıştı ancak fırlatılmanın nisan sonu, mayıs başı gibi gerçekleşebileceği öngörülüyor.

Turksat 3A uydusu, haberleşme servisleri ve Türkiye, Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’yı kapsayan mevcut uydulardan daha büyük bir alana doğrudan televizyon yayını yapmak üzere planlandı. TÜRKSAT 3A, halen yörüngede bulunan Türksat 1C uydusunun mevcut kapasitesinin tamamını karşılayacağı gibi Türksat 2A uydusunun yükünü de hafifletecek. Türksat 1C uydusu üzerindeki televizyon, radyo ve VSAT hizmetleri, 42 derecedeki yörüngesine girmesiyle birlikte Türksat 3A’ya aktarılacak.

Türksat 3A’nın Türkiye kapsama alanının VSAT benzeri genişbant uygulamalara da yol açacak şekilde yapıldığı belirtiliyor.

Türksat 3A, yaklaşık 20 yıl süre ile hizmet verecek ve üzerinde 120 Wattlık 24 adet Ku-band transponder bulunacak.

Türksat 3A’nın transponder’larının döndürülebilir olduğu da bildiriliyor. Bu nedenle mevcut uydulardaki doğu ve batı kapsama alanları arasında seçim sınırlaması, Türksat 3A için geçerli olmayacak.

Türksat 3A, yıldız izleme (Star Tracker) özelliği ile uzaydaki yıldızların konumlarına göre kendi durumunu belirleme yeteneğine de sahip olacak.

Turksat 3A 24 Ku-band transponder ile 8 kW gücünde başlayacak. 42°E’ye yerleşecek, fırlatma ağırlığı 3060 Kg olacak ve Türksat 1C’nin yerini alacak.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Türksat 3A Fırlatma Rampasına Taşındı”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın