Türksat 3A Uydusu Fırlatıldı

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.398 kez okundu.

Türkiye’nin 5.uydusu Türksat 3A, 13 Haziran 2008 (bu gece) 01:05’de Fransız Guyenası’ndaki Kourou uzay merkezinden uzaya gönderildi.

20 yıl hizmet ömrü öngörülen Türksat 3A uydusu, 200 yeni TV kanalının daha izlenebilmesini sağlayacak. Türksat 3A, dünya nüfusunun 1/3’ünden fazlasının yaşadığı Çin, Moğolistan, Hindistan, Avrupa’nın tamamı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsama altına alacak ve daha küçük çanak antenlerle yayın alma imkânı sağlayacak. Yeni uydu ile, yüksek çözünürlüklü (HD) yayınlar da izlenebilecek.

Karasal altyapının olmadığı kırsal bölgelere hizmet etmesinin planlandığı açıklanan Türksat 3A’nın, Türksat için daha önce fırlatılan uydulardan daha düşük bir maliyetle üretildiği bildiriliyor.

Türksat 3A uydusunu ihalesini Alcatel Alenia Space kazanmıştı. İhale şartnamesi kapsamında, tasarım, entegrasyon ve test aşamalarında Türk mühendis ekibi, uydu üretimi ve tasarımı konularında teknoloji transferi ve eğitim çalışmaları yapmıştı.

Mart ayında fırlatma rampasına taşınan 3A uydusu, daha önceki 1C uydusu yerine planlanmıştı.

Hükümet, telekom (özellikle uydu) sektörü tarafından, kamu firmalarının uydu hizmetlerini ihalesiz olarak Türksat’tan alma zorunluluğu getirilmesi ve dolayısıyla özel sektörün gelişmesini engellemekle eleştiriliyor. Telekomünikasyon Kurumu’nun 2002 yılından bu yana Uydu Lisansı verdiği 20 firma var.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Türksat 3A Uydusu Fırlatıldı”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın