Türksat 3A’dan Yayın Başlıyor, Radyo ve TV’ların Frekansları Değişiyor

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.371 kez okundu.

Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, şirketin Gölbaşı tesislerinde düzenlenen bir basın toplantısıyla, 27 Ekim 2008 saat 02.00 itibarıyla tüm televizyon kanallarının TÜRKSAT 3A uydusu üzerinden, yeni frekansları ile yayına başlayacaklarını duyurdu.

13 haziran 2008’de fırlatılan [1] ve 18 temmuzda işletmesine başlanılan Türksat 3A uydusuna, Türksat 1C uydusundaki yayınların hiç bir değişiklik yapılmadan aktarıldığını anlatan Genel Müdür Dalbay, yeni teknolojili 3A uydusunun yayın kapasitesini % 50 arttırdığını ve data aktarımı ile internet alanında da daha güçlü kapasiteye sahip olunduğunu söyledi.

Çin’in batısından, Avrupa’nın tamamına kadar olan bölgeyi ve Afrika’nın kuzeyini kapsama altına alan Türksat 3A’nın mevcudun üzerinde televizyon yayıncılığı, yüksek çözünürlüklü HD yayıncılığın önünü açmak, hava koşullarındaki değişimlerden en az etkilenmeyi sağlamak gibi özellikleri olduğunu anlatan Dalbay, “çok daha küçük antenlerle, daha kaliteli yayın izlenebilecek” dedi.

3A uydusunun yeni teknolojileri sayesinde, yerel ve bölgesel TV kanallarının altyapı maliyetlerinin azalacağını, işletme ve uydu maliyetlerinin düşeceğini belirten Dalbay, Türksat uydusundan faydalanan televizyon kanalları yayınlarının Avrupa Yayın Birliği (EBU) standartlarında olacağını da not etti.

Dalbay, uydu alıcılarda televizyon kanallarının yeni frekanslarını ayarlamak için yapılması gerekenleri duyurmak için, Tv kanallarında bugünden itibaren yayınlanacak bir spot flim hazırladıklarını, 2 yeni web sitesini yayına koyduklarını söyledi.

Dalbay, Kablo Tv ile TV platformları üzerinden uydu alıcıları ile TV seyredenlerin herhangi bir ayar yapmayacağını, ama müstakil uydu alıcılarıyla şifresiz kanalları seyredenlerin, uydu alıcılarında otomatik tarama yapması gerektiğini belirtti.

Dalbay bir soru üzerine, uydu yayınına çıkmak için kapasite bekleyen yerel ve bölgesel televizyonların yapmaları gereken yatırım miktarını yaklaşık 150 bin euro olarak açıkladı. Televizyon kanallarının Türksat’ın paket yayına dahil olmaları durumunda ise ”uplink maliyet katılım ücreti” alındığını belirtti.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Türksat 3A’dan Yayın Başlıyor, Radyo ve TV’ların Frekansları Değişiyor”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın