Yeni İnternet’i GENI mi Yaratacak?

Tarih: Ekim 23, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı Bu makale toplam 1.908 kez okundu.

Yıllardır ikinci bir internet üzerinde çalışıldığı konuşuluyor. Evet Web 2.0’ımız var ama hala üniversiteler ve Amerikan askeri araştırma laboratuarları tarafından oluşturulan eski (orjinal) İnternet’i kullanıyoruz. O zamanlar bu yapının asla bu büyüklüğe ulaşabileceği öngörülmemişti.

Ama teknoloji firması BBN technologies, bugünlerde “Global Environment for Network Innovations” ya da kısaca “GENI” olarak isimlendirilen bir proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

GENI, bilimsel ve araştırma projeleri için oluşturulmuş bir yerel network altyapısı. Yüksek Öğrenim için Chronicle’da yer alan bir makalede GENI, “geliştirme ve yaratıcılık için bir network test yatağı” olarak tanımlandı. Makalede GENI’nin misyonu, araştırmacılara network alanında radikal yeni fikirleri uygulama olanağı vermesi olarak gösterilirken, yeni yaklaşımlarla network güvenliği, veri hızları ve yeni özellikler konusunda gelişmeler sağlanacağı ümidi belirtiliyor.

BBN Technologies, 29 üniversitenin katılacağı bir çalışma ile GENI’nin prototipini ulaştırmak üzere, Amerikan Ulusal Bilim Vakfından, 3 yıllığına 4 milyon $’lık bir teşvik aldı.

Mart ayında yetkililer projeye bir danışmanlar kurulu oluşturdular ve ekonomistlerden, sosyal bilimcilere ve bilgisayar mühendisliğine kadar her disiplinden akademisyenleri davet ettiler. Oluşturulan panel Network Bilim ve Mühendislik Konseyi yani NetSE (Network science and engineering conseil) olarak adlandırıldı.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Yeni İnternet’i GENI mi Yaratacak?”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın