Stil Sayfasını HTML İçerisinde Çağırmak (CSS)

Tarih: Ağustos 10, 2008 | Yazan:  
Kategori: CSS Makaleleri Bu makale toplam 2.144 kez okundu.


Dış Stil Sayfası (External Style Sheets)

Birden fazla sayfada tek tip stil kullamak için “style” dosyası oluşturmamız gerekir. Oluşturacağımız stil dosyasının uzantısı .css şeklinde olmalıdır.

Bunu yaptıktan sonra HTML sayfalarda “style” dosyasını çağırmamız gerekir. Her sayfanın header bloğuna ekleyeceğimiz kısa satırla bunu sağlarız:

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="stil.css" />

Bu örnekte “style” dosyasının ismi “stil.css” dir. Bu dosyanın ana dizinde olması gerekir. Başka bir dizinde bulunuyorsa bunu “dizin/stil.css” şeklinde ilgili klasörün ismini vererek belirtmemiz gerekir.

Bu tür “style” dosyalarına “dış stil sayfası” diyebiliriz. Tüm sayfalarda tek tip stil kullanmak için bunu tercih edebiliriz.

İç Stil Satırları (Internal Style Sheets)

Ayrıca “dış stil sayfası” kullanmak yerine stilimizin tamamını ilgili sayfada header bloğuna ekleyeceğimiz “iç stil satırları” ile sağlayabiliriz:

<style type="text/css">
P {color: black; font: verdana}
H1 {color: red; font: verdana}
</style>

“İç stil satırları” bazı eski tarayıcılar tarafından desteklenmeyebilir. Zaten günümüzde Firefox 2 ve Internet Explorer 6/7 gibi yeni kuşak tarayıcılar tercih edilir. Yine de eski tarayıcılarda bunu önlemek için yukarıdaki kodun başına <!– imlecini; sonuna ise –> imlecini yerleştirerek CSS komutunu aşağıdaki gibi kapatmamız gerekir:

<style type="text/css"> <!--
P {color: black; font: verdana} /* Satır Yorumu */
H1 {color: red; font: verdana} /* Satır Yorumu */
--> </style>

Ayrıca her bir satırda C dilindeki yapıya benzer şekilde /* */ iki işaret arasında ilgili satırlar hakkında yorum ekleyebilirsiniz.

Her bir sayfada farklı stil kullanmak için bu yöntemi tercih edebiliriz.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Stil Sayfasını HTML İçerisinde Çağırmak (CSS)”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın