Google Adsense Türkiye

Tarih: Ağustos 11, 2008 | Yazan:  
Kategori: Adsense Makaleleri Bu makale toplam 1.967 kez okundu.

Google adsense Türkiye
Google Adsense programı Türkiye’deki site ve blog sahipleri açısından internetten para kazanmanın en kolay güvenilir yoludur

Türkiye’de de artık bir Adsense Müşteri hizmetleri olduğu ve son aylarda ödemelerde EFT uygulamasına geçildiği için, (özellikle yüksek trafiği olan) web yayıncıları Adsense ile fazla zahmete girişmeden sayfalarından güvenilir bir ek gelir elde edebilirler.

Adsense, Google’un reklam verenleri hedef alan Adwords programının dost programıdır. İnternette reklamlarını yayınlatmak isteyen firmalar şirketler ya da kişiler, Google’ın Adwords programına başvururlar. Bu reklamları kendi sitelerinde, forumlarında ya da bloglarında yayınlayarak bir gelir elde etmek isteyenler ise Adsense programına başvurabilir.

Google Adsense programını, tüm dünyada bizim gibi site veya blog sahipleri için bu kadar cazip hale getiren nedenlerin başında ise, site sahiplerinin Adsense reklamlarından “tıklama başına para” kazanıyor olması geliyor. Yani, diyelim satış ortaklığı (affiliate) programlarında olduğu gibi site sahibinin para kazanması için illa bir satış gerçekleşmiş olması gerekmiyor. Sayfaya gelen ziyaretçi ilgilenip de bir Adsense reklamına tıklarsa, yayıncının hesabına belli bir ücret yatıyor.

Adsense’in bir önemli özelliğide, yayıncının “sayfama hangi reklamı yerleştireyim?” gibi konularla uğraşmak zorunda olmaması. Google Adsense tarafından başvurunuz kabul edildikten sonra, size sadece verilen reklam kodunu sayfanıza yerleştirmek kalıyor. Ondan sonra sayfanızı tarayan Adsense robotları, sayfanızın içeriğini belirleyerek, içerikle alakalı reklamların yayınlanmasını sağlıyor. Siz sadece sayfaya yerleştireceğiniz Adsense reklamlarının görümüne biçimine, boyutuna ve rengine karar veriyorsunuz. Ondan sonrası “Mediabot” denilen Adsense robotlarının yani örümceklerinin işidir.

Adsense’e başvurmak için herhangi bir kayıt ücreti gerekmiyor.

Adsense’in en öncelikli koşulu, reklamlarının yayınlanacağı sayfaların özgün kaliteli bir içeriğe sahip olması. Bu nedenle başvurunuzu yapabilmeniz için hali hazırda zengin içeriğe sahip bir site veya blogunuz yoksa önce kendinize böyle bir site veya blog kurmalısınız. Yalnız bu site/blogun özgün içeriğe sahip olması da çok önemli. Eğer başvurunuz kabul edilirse, size verilecek Adsense kodlarını istediğiniz kadar çok sayıda siteye/bloga yerleştirebilirsiniz. Tabii, onların da Adsense koşullarına şartlarına uygun olması gerekir.
“Tıklama başına para” vaadeden programlar haliyle, istismara çok açık oluyor. Google da bu nedenle tüm dünyada “tıklama sahteciliğine” karşı büyük bir savaş veriyor. Çok kısa sürede, kimsenin pek çözemediği yollardan, yapılan hileyi belirleyip, o kişinin hesabını kapatıyorlar. O ana dek kazanılan paralar da içeride kalıyor. Bu arada, ne olduğunu anlamadığı halde hesabı kapatılanlar da olmuyor değil. Google banlıyor Bu nedenle başlamadan önce Google Adsense kural ve politikalarını çok dikkatlice okumak gerekir.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Google Adsense Türkiye”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın