Boşluk Karakteri Denizin Ortasında BT Adacıkları, Google Sunucularını Denizde Konuşlandıracak

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Google Haberleri Bu makale toplam 4.951 kez okundu.

Pek çok teknolojik gelişmeye öncülük eden Google, farklı bir anlayışla yine adından söz ettireceğe benziyor.

Arama Devi, içinde milyarlarca bilgi parçacığını barındıran sunucularını denizde konuşlandırmak amacıyla patent almak için müracaatta bulundu. Google, bu sayede ‘dalga enerjisi’ni hem sunucuları için enerji temin etmekte, hem de soğutmakta kullanmayı amaçlıyor. Başarıya ulaşması halinde projenin, Google’ı sunucularını yerleştirdiği alanlara kira ve vergi ödemekten ve kabarık gelen enerji faturalarını ödemekten kurtaracağı belirtiliyor.

Google’ın, patent müracaatına ilişkin edinilen bilgilere göre şirket, arama motorlarını destekleyen sunucularını, yerine göre kıyıya ortalama 11 km uzaklığa kadar bir mesafede mavna üzerinde barındırmayı planlıyor. Buralarda yüksek kapasiteli bilgisayarlar konuşlandırmayı planlayan şirketin, böylelikle denizin hem soğutma, hem de ‘dalga enerjisi’ dolayısıyla kendi enerjisini sağlama özelliklerini bir araya getirerek ‘bir taşla iki kuş vurmayı’ öngördüğü belirtiliyor.

Enerji tüketiminin bu boyuttaki sunucu merkezleri için büyük bir yekün oluşturduğuna dikkati çeken uzmanlar, Stanford Üniversitesi profesörlerinden Jonathan Koomey’in 2005 yılında gerçekleştirdiği ve 2000 ile 2005 yılları arasında veri merkezlerinin harcadığı enerji miktarının aynı süre içerisinde iki katına çıktığını ortaya koyan araştırmasına gönderme yapıyorlar. Koomey, 2005 yılında tüm dünyada sunucuların enerji masraflarını karşılamak için harcanan meblağı, 7.2 milyar dolar olarak tahmin etmişti.

Son yıllarda KOBİ’lerin de artan oranda kullanmaları dolayısıyla boyutları genişleyen sunucular, başta bilgi teknolojileri çevreleri olmak üzere pek çok kuruluşu, bu çözümlerin daha efektif kullanımı yönünde alternatifler aramaya yöneltiyor. Yazılım Devi Microsoft, soğuk iklimi dolayısıyla Sibirya’da veri merkezleri kurulması fikrini ortaya atarken, Sun Microsystems, sunucuları maden ocağının altında bir yere yerleştirerek soğutmayı daha kolay ve ucuz bir şekilde sağlamayı önermişti.

University College London’da, Bilgisayar Ağları ve Sistemleri üzerine ders veren Dr. Brad Karp, Google’ın planladığı girişimin çok riskli olduğunu, ancak buna karşılık çok büyük getirisinin olabileceğini söyledi. Böyle bir girişimin, bir takım teknik zorlukları beraberinde getirmesinin kaçınılmaz olduğuna işaret eden Karp, Google’ın, çevreci yaklaşımıyla rakiplerine göre bir artı puan daha kazanma şansını yakaladığını söyledi.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Boşluk Karakteri Denizin Ortasında BT Adacıkları, Google Sunucularını Denizde Konuşlandıracak”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın