Google’ın Mobil Planları

Tarih: Ağustos 15, 2008 | Yazan:  
Kategori: Google Haberleri Bu makale toplam 2.932 kez okundu.

Google’ın kurucularından Larry Page ve yöneticilerinden Eric Schmidt, bir araya geldiler ve şirketin wireless endüstri ile ilgili tasarımlarından bahsettiler. Wall Street analistleri, Google’ın üçüncü çeyrek ile ilgili sonuçları tartışılırken, mobil telefonlar üzerinde durmaya ağırlık verdiler.

Schmidt ve Page, Google’ın mobil planları ile ilgili hiçbir ayrıntıya girmediler fakat wireless endüstrisinin bu konuya yakın ilgi göstermesi gerektiğini vurguladılar.

Google, ocak ayında yapılacak müzayedede, değerli wireless spektrumu için milyonlarca dolar ödeyip ödemeyeceği konusunun belirsiz olduğunu bildirmişti. Fakat şirketin bu spektrumdan yararlanmak için telefonlara program altyapısı hazırladığı ile ilgili haberler birçok yerde karşımıza çıktı. Ve Google bu konuyu aydınlatmak için hiçbir açıklama yapmadı.

Schmidt ve Page, Google’ın şu zamana kadarki mobil başarılarına dikkat çektiler ve Verizon Wireless gibi şu anda mobil ağ ve telefonlarda lider olan firmalara mesaj gönderdiler.

“Şirket olarak spektrum ile ve dolayısıyla insanlar ve wireless ile ilgili de birçok farklı seçeneğimiz var. Google’ın bir spektrum satın almasına ya da bir mobil altyapı oluşturmasına bile gerek yok. Bu tip alanlarda elimizde olan birçok ayrıcalık var. Daha çok insana daha geniş erişim uygulamaları sağlamak gerçekten de istediğimiz bir şey.” diyor Page. Schmidt ise “Bazı segmentlerde lider mobil uygulama sağlayıcısı olduğumuz ile ilgili sinyaller var ve mobil hikayesi Google için oldukça güçlü bir hikaye” diyor. Google uygulamalarından bazıları, örneğin Google maps, şu anda Apple’ın iPhone’u ile birlikte uygulanabiliyor. Bu AT&T taşıyıcısı tarafından gerçekleştiriliyor. Page “ Birçok farklı wireless taşıyıcısıyla anlaşmamız var ve sanırım bunlara devam edeceğiz.” diyor.

Eğer Google, mobil endüstrisine daha dramatik bir girişimde bulunursa, taşıyıcılara onlar olmadan da oldukça iyi işler yapabileceğini kanıtlayabilir.

“Google’ın şöyle demesi çok olası“Aslında biz bu taşıyıcılara tamamen bağımlı olmak istemiyoruz. Bunun için bir B planımız var.” diyor Jacob Internet yöneticisi Darren Chervitz. Google ağustos ayının sonuna kadar %6.6 ile fonun ikinci en büyük holdingi. Chervitz; “Spektrum’u alma tehdidi, taşıyıcıları onlara daha yakın çalışmaya ikna edebilir” diyor. Google Federal İletişim Komisyonuna, müzayedeye kadar belli bir “açıklık şartı” belirlemelerini önerdi. Federal İletişim Komisyonu kısmen bunu kabul etse de, spektrum sahibi için gerekli olmayan cihaz ve uygulama kullanma izinleri kabul edilmemiş.

“Biz kabul edilen bu açıklık şartlarından gayet memnunuz” diyor Page. Verizon ise buna tamamen karşı. Chervitz ve diğerleri, taşıyıcıların Google’ın planlarına ileriki zamanlarda çok daha makul yaklaşacağını söylüyor ve ekliyor. “Google internette sahip oldukları verimliliği orada da yaratmak ile ilgili bir sorun yaşamayacaktır.”

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Google’ın Mobil Planları”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın