Google hakkında ilginç bir haber…

Tarih: Ocak 20, 2009 | Yazan:  
Kategori: Google Haberleri Bu makale toplam 1.068 kez okundu.

Geçenlerde Vatan gazetesinde okuduğum bir habere göre; googlede aramanın sakıncalı olduğu yazılmıştı. Peki bu sakınca nedir? Googleda arama yaptığınız zaman karbondioksit salgıladığını iddaa edilmiş. Peki bu haberin iddaası nereden geliyor? Harvard Üniversitesi’nden fizikçi Alex Wissner-Gross’un hesabına göre, Google’de iki kez arama yaparken, elektrikli ısıtıcıda bir fincan çay için su kaynatırken ortaya çıkan kadar karbondioksit salınıyor. Google’daki tek bir aramanın çevreye maliyetiyse 7 gram karbondioksit oluyor.

Gartner firmasının bir raporuna göre, küresel bilişim endüstrisi, atmosfere dünyanın tüm havayolları kadar zarar veriyor. Havayolları, toplam karbondioksit emisyonunun yüzde 2’si kadar sera gazına neden oluyor. Wissner-Gross’un hesabına göre basit bir internet sayfasını bile görüntülemek atmosfere saniyede 0.02 gram karbondioksit salıyor.

Google ise bu konuda bir bilgi vermiyor. Dünyada günde 200 milyon arama yapılırken, bilgisayarlarla internetin neden olduğu sera gazı emisyonları ve enerji tüketimi büyük endişe kaynağı oluyor.

Şeklinde habere yer verilmişti. Yorumlar sizin 🙂

  • Reklam Alanı

Yorum Yazın