Google, Kendini Çevreci Veri Merkezi Şirketi Olarak Konumlandırıyor

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Google Haberleri Bu makale toplam 1.386 kez okundu.

İnternet Devi Google, veri merkezlerinin kullanımlarına yeni alternatifler getirilerek büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlanabileceğini kamuoyuna sunduğu bir rapor ile duyurdu.

IBM’den, daha küçük ölçekli teknoloji şirketlerine kadar veri merkezlerinin, enerji tüketimlerinin ve yaydıkları ısının azaltılması yönündeki çalışmalar artarak devam ediyor. Sadece bilgisayarların sarf ettikleri enerji konusunda çözüm aramanın enerji tasarrufu savaşının yarısı olduğunu belirten Google Enerji Programı Müdürü Erik Teetzel, veri merkezlerini en optimal bir şekilde ve doğru konumlandırmanın işletme giderlerinin rasyonel bir şekilde oluşturulmasını sağlayacağını söyledi.

Enerjiyi göreceli olarak daha ucuza kullanan bazı şirketlerin, operasyonlarına öncelik verdiklerine ancak, buna karşılık harcadıkları enerjiye dikkat etmediklerine işaret eden Teetzel, bilişim altyapıları oluşturulurken, sahip olma maliyeti ile sarf edilecek olan enerjinin ilişkilendirilmeleri gerektiğini söyledi. Erik Teetzel, enerji etkin bir operasyonun hem çevreye hem de maliyetlere olumlu yansıdığının unutmamasını söyledi.

Google’ın, bu konudaki stratejisi; enerji etkin ekipman, enerji etkin veri merkezi, su yönetimi, sunucu kullanımı v temiz enerji kaynağı maddelerinden oluşuyor. Google’ın, düşük maliyetli enerji kullandığını belirten Teetzel, voltaj düzenleyicilerinin kullanımının da olası enerji kayıplarını en aza indirdiğini ifade etti. Şirketin, kullanılmayan ses ve grafik göstergeler gibi gerekmeyen parçaları sunucularından kaldırdığını ifade eden Teetzel, bu uygulama neticesinde ortalama bir sunucu parkının ancak yarısı kadar bir enerji kaybının yaşandığını söyledi. Google, yöntemle, sunucu başına ortalama 30 dolara yakın bir enerji tasarrufu sağlandığının tahmin edildiğini açıkladı.

Soğutma konusunda, etkin soğutucular yerine buharlaştırma tekniğini kullanan Google, bunu, soğuk sıvıyı veri merkezi ve parçalarının ısıyan kısımlarından ve sonrasında da bir soğutma kulesinden geçirerek sağlıyor. Yetkililer, klima sistemlerinde kullanılan ‘Freon’ maddesi yerine, bir şelaleden suyun akması şeklindeki yöntemi kullanmanın hem çok daha etkin, hem de daha çevreci olduğunu ve gelecekte de benzer yöntemlerin tercih edilmelerinin beklndiğini ifade ediyorlar.

Veri merkezlerinin nerede konuşlandırıldığının da kısmi faydalar sağladığını belirten Google Enerji Programı Müdürü Erik Teetzel, Sun’ın, Japonya’daki veri merkezi operasyonlarında soğuk yeraltı maden ocaklarını tercih etmesini buna örnek olarak gösteriyor. Forrester Research şirketinden araştırmacı James Staten, veri merkezine ihtiyaç duyan bir çok kuruluşun, bunları konuşlandırdıkları binalara çok fazla yatırım yapmadıklarına dikkati çekiyor. Şirketlerin, gelecekteki ihtiyaçlarını öngörebilmelerinin önemine işaret eden Staten, pek çok kuruluşun aynı hatayı yaparak hemen çalışır durumda bir sisteme sahip olmayı amaçladığını söyledi.

ABD’de, ortalama bir veri merkezinin her 1 kilowatt/saat enerjiye karşılık soğutma için 2 galon su harcadığını belirten yetkililer daha az su harcamanın, yine daha az elektrik enerjisi harcanmasıyla ilintili olduğuna işaret ediyorlar. Google’ın, 2010’a kadar veri merkezlerinde yenilenebilir su kaynakları kullanmayı planladığını ifade eden yetkililer, geri dönüştürülecek olan suyun toplam tüketimin yüzde 80’nini karşılamasının beklendiğini belirtiyorlar.

Donanımlarını yine kendisi imal eden Google, ömrünü tamamlayan veri merkezleri ve sunucularını parçalara ayırarak ‘yedek’ olarak ya da diğer şirketlere satarak değerlendirme yolunu seçiyor. Google’ın, enerji etkin ve çevre dostu veri merkezleri üreten şirketler için mükemmel bir örnek olduğunu belirten James Staten, şirketin, gücü dolayısıyla bu konuda da yeni teknolojiler geliştirebilecek güçte olduğuna işaret ediyor.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Google, Kendini Çevreci Veri Merkezi Şirketi Olarak Konumlandırıyor”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın