Google, kriz nedeniyle projelerine son veriyor.

Tarih: Ocak 20, 2009 | Yazan:  
Kategori: Google Haberleri Bu makale toplam 1.521 kez okundu.

Bugün internette okudugum bir habere göre; Kriz nedeniyle google 100 çalışanını işten çıkararak 6 hizmetine son vericeğini yazmış. Peki bu 6 hizmet nelerdi? YAHOYT.COM’un haberi:

Google Apps satıcılarda (15/01/2009) PCnet AdWords’e başlatıyor (14/01/2009) “Google yeşilden daha yeşil!” (14/01/2009) Karpuz kabuğuyla birlikte (12/01/2009) “Google gezegenimizi yiyor!” (12/01/2009) Google’ın “gelir kaynaklarını çeşitlendirmek” istemesine şaşmamalı. Zira internet aramalarımızın biricik Godzilla’sı bile, dünya piyasalarını kasıp kavuran ekonomik krizden etkilenmiş durumda. Şirket bir kısım çalışanıyla yollarını ayırırken, bazı projelerine de son vermek zorunda kaldı.

Google şirket blogunda yapılan bir açıklamaya göre Google, “ekonominin hali ortadayken, yeni eleman alacak daha az kişiye ihtiyaç olduğuna” karar vermiş bulunuyor ve bu yüzden de işe almalarla ilgilenen bölümünden 100 kişiyi işten çıkarıyor. Bunun yanında, yeni çalışan alma oranları azaltılarak bunları bulmak için faydalanılan harici firmalarla olan ilişkiler de asgariye indirildi.

Bunun yanında, YouTube tarafından fersah fersah geçilen Google Video, neredeyse her belli başlı firmanın katalogları internette bulunabildiği için gereksiz hale gelen Google Catalog Search, konum bazlı mobil sosyalleşme aracı Dodgeball ve yeri App Engine tarafından kapılan Mashup Editor, önümüzdeki birkaç ay içinde kapatılacak. Google Apps tarafından ferah ferah karşılandığı söylenen Google Notebook geliştiricilerini kaybedecek, ama kullanmaya devam edenler için açık kalacak. Bir nevi mikroblog olan Jaiku ise bir grup Google yazılımcısı tarafından gönüllü olarak devam ettirilecek. Ürünün kendisi ise Google App Engine’e uyarlanıp açık kaynaklı olarak yayınlanacak.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

1 Yanıt to “Google, kriz nedeniyle projelerine son veriyor.”
  1. Kerim TAŞDEMİR dedi ki:

    Bu küresel kriz google’ıda vurucaktı dogal olarak herkezi vurdu cünki 🙂

Yorum Yazın