Google Translate Artık Türkçe

Tarih: Mart 12, 2009 | Yazan:  
Kategori: Google Haberleri Bu makale toplam 1.115 kez okundu.

Google Translate hizmeti sayesinde artık yabancı dildeki siteleri Türkçe takip etmek mümkün.
Google’ın çeviri servisi Google Translate, belirttiğiniz bir İnternet sitesi, cümle veya sözcüğü yazıldığı dilden istediğiniz dile çevirmeye yarıyor.

Servisin sunulduğu http://translate.google.com adresine girildiğinde karşınıza çıkan kutucuğa çevirisinin yapılmasını istediğiniz cümleyi veya İnternet sitesinin adresini girdiğinizde servis sahip olduğu algoritma dahilinde çeviri yapmaya olanak tanıyor. Dil tespit özelliği (detect language) sayesinde hangi dilde yazıldığı bilinmeyen bir cümle veya siteyi otomatik olarak algılayıp istenen dile çevirebiliyor.

Tek kelime, cümle, paragraf, metin çevirisine olanak sağlayan Translate uygulaması aynı zamanda bir Web sitesini de tamamen Türkçe’ye çevirebiliyor. Şu an kısa cümlelerde doğru çeviriler yapan uygulama uzun cümleler ve uzun paragraflarda anlamsız sonuçlar ortaya koyabiliyor. Beta uygulama tam sürüme ulaştığında bu sorunun çözülmesi bekleniyor.

Google Translate ile ayrıca iki özellik ön plana çıkıyor. Birincisi çevirdiğiniz sayfanın herhangi bir yerine fareyi götürdüğünüzde o kısmın orjinal metnini görebiliyor hatta kendi çevirinizi önerebiliyorsunuz. İkincisi ise 40 dilde hizmet veren bu servis şimdilik sadece sayfaları türkçeye çevirmekle yetiniyor. Geliştirilmesine devam eden servis için beklenen diğer özellikler ise de şu anda 21 farklı dilde sunulan geniş sözlük ve çapraz arama servislerinin Türkçe olarak da sunulması.

  • Reklam Alanı

Yorum Yazın