Google’dan Bir Parlak İnteraktif Reklam Fikri Daha

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Google Haberleri Bu makale toplam 1.700 kez okundu.

Sadece sosyal ortamda değil iş aleminde de insanları bir araya getiren sosyal ağlar internet devi Google’ın yeni hedefi gibi görünüyor. İş modeli çok da kesin çizgilerle belirlenmemiş olsa da biraraya getirdiği kullanıcıların sayısı bu tür ağları ciddi kar potansiyeli bulunan mecralar haline getiriyor.

Üyeleri, sahip oldukları arkadaş grupları üzerinde etkin birer pazarlamacı olarak kullanmayı amaçlayan sistem aslında bir süreden beri çeşitli şekillerde uygulanmaya çalışılıyor. Google’ın, tam da yapmak istediği bu aslında. Yani, geniş bir arkadaş grubuna sahip ve onlarla bir şekilde etkileşim halinde bulunan ve tabii ki ‘sözü dinlenen’ üyeler aracılığıyla farklı bir satış kanalı ve stratejisinin oluşturulması.

Online arama pazarında baskın gücü elinde bulunduran Google, halen üzerinde çalıştığı teknoloji ile söz gelimi Facebook’taki bir üyenin kaç arkadaşının olduğunu ve hatta onların da kaç adet arkadaşlarının bulunduğunu; ne tür mesajları birbirlerinin panolarına yerleştirdiklerini; yerleştirilen ileti ve ya videonun arkadaşları tarafından ne ölçüde izlendiğine kadar bir çok bilgiyi yakından takip ederek arkadaş çevresinde ‘en etkili’ üyeleri ‘pazarlama aracı’ olarak değerlendirmeyi planlıyor.

Peki, böyle bir çalışma sosyal ağlar üzerinde reklam yapmayı nasıl etkileyecek? Aynı hobileri paylaşan arkadaşlardan oluşan bir grupta profilini güncellediğinde en çok tıklanan üye belli ürünlerin pazarlanmasında değerlendirilecek.

Halihazırda uygulanan yöntemle örneğin bir spor ayakkabı firması her hangi bir spor olayını Google’da araştıran kişinin karşısına ‘arama’ reklamıyla ulaşabiliyor. Tasarlanan yöntem ise çok daha etkin ve doğrudan bir şekilde reklamını yapabilmesi şansını sağlıyor. Örneğin, bir basketbol takımının taraftarlarını bir araya getiren bir grupta etkin konumda bulunan üyeler seçilerek pazarlanmak istenen ürünlerin de içinde yer aldığı interaktif oyunlarla istenilen etki sağlanabiliyor.

Kullanılan yeni teknikle üyelerin birbirleriyle paylaştıkları linkler ve hangi linklerin daha çok kullanıldığı kolaylıkla takip edilebilecek. Google, 2006 yılında News Corporation’a, halen dünyanın en büyük ikinci sosyal ağı konumundaki MySpace ile 900 milyon dolarlık bir reklam anlaşması yapma sözü vermiş, ancak işler istenildiği gibi gitmemişti.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Google’dan Bir Parlak İnteraktif Reklam Fikri Daha”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın