Siber alemde devler kılıçları kuşandı

Tarih: Ekim 20, 2008 | Yazan:  
Kategori: Bilişim Rüzgarı, Google Haberleri Bu makale toplam 1.641 kez okundu.

Google`ın Yahoo`yu kurtarmaya yönelik proje teklifi Microsoft`u kızdırdı. Microsoft, Yahoo`ya 6 hafta süre tanıdı. Yahoo satışa razı olmazsa Microsoft hisseleri toplayıp şirketi zorla alacak.. Gözler şimdi Yahoo`da.. MİCROSOFT YAHOO`YU TEHDİT ETTİ

Google`ın Yahoo`yu kurtarmaya yönelik proje teklifi Microsoft`u kızdırdı. Microsoft, Yahoo`ya 6 hafta süre tanıdı. Yahoo satışa razı olmazsa Microsoft hisseleri toplayıp şirketi zorla alacak..

Mıcrosoft`un cuma günü internet dünyasındaki ezeli rakiplerinden Yahoo`ya yönelik yaptığı 44.6 milyar dolarlık satın alma teklifinin yankıları sürüyor. Olası satın alma girişimine yönelik farklı görüşler dile getirilirken, arama motoru sektörünün iddialı şirketlerinden Google alışverişin sektöre zarar vereceğini duyurdu. The Times`ın haberinde ise Microsoft`un Yahoo yönetimine teklif konusunda karar vermesi için 6 hafta süre verdiği duyuruldu. Şirketten bu süre sonunda olumlu bir yanıt alınmaması halinde ise Yahoo`yu zorla satın alma yoluna gidileceği belirtildi.

ABD’de internet reklamlarında son yıllarda Google’ın ezici üstünlüğü dikkat çekti. İşte bu tablo Yahoo satın almasını getirdi.

MONOPOL OLACAKLAR

Google`dan yapılan açıklamada internet sektöründe özellikle son 10 yıl içerisinde kullanıcı açısından yaşanan olumlu gelişmelerin, şirketlerin arasındaki rekabet sonucunda oluştuğuna dikkat çekilerek, Microsoft`un Yahoo`yu satın alması durumunda dengelerin bozulacağı ve sektörün sahip olduğu dinamizme büyük bir darbe vurulacağına işaret edildi.

Google, Microsoft`un daha önce de arama motoru alanında monopol olmaya çalıştığı ancak bunda başarılı olamadığı belirtilerek, şimdi satın alma yoluyla yeniden monopol hedefinin gündeme geleceği ifade edildi. Google ayrıca Yahoo`ya yardım teklifinde bulunarak, şirketin bağımsız kalması için farklı iş modelleri üzerinde konuşmaya hazır olduklarını duyurdu. Google, Yahoo`ya kendi sitesi üzerinden ilan verme ve pazarlama yetkisi verecek. Google`ın tıklanma sayısı oldukça yüksek olduğu için Yahoo`nun bu yolla gelirlerini yüzde 25 artırabileceği belirtildi.

Ballmer: Size 6 hafta süre, kararınızı verin

MICROSOFT CEO`su Steve Ballmer ise yaptıkları teklifin çok adil olduğunu belirterek olumlu yaklaşım beklediklerini söyledi. Ancak Yahoo`nun, Google ile görüşme içerisinde olduğu bilgisi Microsoft cephesinde yoğun tepkiye neden oldu. The Times`ın haberine göre Microsoft yetkilileri Yahoo`ya 44.6 milyar dolarlık teklifleri hakkında düşünmeleri için 6 hafta süre tanıdı. Süre sonunda olumlu bir karar çıkmaması halinde ise Yahoo`yu zorla almak için harekete geçecekleri uyarısında bulunuldu.

Rota Haber http://www.rotahaber.com

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Siber alemde devler kılıçları kuşandı”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın