Telefon Üreticileri Zarar Açıklarken, Google Ekonomik Çalkantıya Meydan Okuyor

Tarih: Ekim 30, 2008 | Yazan:  
Kategori: Google Haberleri Bu makale toplam 1.370 kez okundu.

Cep telefonu üreticisi Sony-Ericsson, vergi öncesi karındaki düşüşün büyük ölçüde ucuz telefon üreticilerinden ve sürekli hareket halindeki döviz kurlarından kaynaklandığını açıkladı.

30 Eylül tarihine kadar olan 3 aylık satışlarından 12 milyon avroluk kar elde eden Sony-Ericsson, tüketicilerin yeni telefon satın alırken daha ucuz modellere yöneldiklerinin tespit edildiğini açıkladı. Daha önce de Nokia, 3’ncü çeyrek satışlarında yüzde 30’a varan düşüş görüldüğünü ve rakip firmaların fiyatlarını düşürmelerinin bunda etkili olduğunu duyurmuştu. Öte yandan Sony-Ericsson, ortalama bir cep telefonu satış fiyatının 116 avrodan 109 avroya gerilediğini duyurdu.

Finlandiya bankası FIM, bugün yaptığı açıklamada, Nokia’nın, müşterilerine hisse senetlerini tavsiye ettiği sıralamadaki yerini aşağıya çektiğini duyurdu. Nokia, halihazırda dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi konumunda bulunuyor.

Kürenin bir tarafında bu gelişmeler yaşanırken Atlantik’in diğer yakasından farklı haberler gelebiliyor. İnternet Devi Google, küresel krizin doğduğu topraklarda adeta öldürücü kasırgaya meydan okuyor. Şirketten, bugün yılın 3’ncü çeyreğine ilişkin duyurulan sonuçların, finansal analistlerin beklentileriyle hemen hemen aynı paralelde olduğu açıklandı.

Google, 2007’nin 3’ncü çeyreğinde elde ettiği geliri yüzde 30 artırmayı başararak 5.54 milyar dolar gelir beyan etti. Şirketin, aynı dönem içerisinde 1.7 milyar dolar serbest nakit sağladığını açıklaması dikkati çekti. CEO Eric Schmidt, Google’ın, arama ve reklam pazarındaki güçlü yapısı dolayısıyla faaliyet gösterdiği tüm coğrafyalarda iyi sonuçlar elde ettiğini söyledi. Ekonomideki zayıflıkların farkında olduklarını belirten Schmidt, arama ve reklam pazarına getirdikleri iyileştirmeler ve yeni alanlara yaptıkları yatırımlarla uzun vadeli büyümeyi devam ettirmek istediklerini ifade etti.

Pek çok piyasa analisti, Google’ın başarısını ve ekonomik gidişata olan adaptasyonunu büyük ölçüde şirketin arama-reklam uygulamalarına bağlıyorlar. Zira, onlara göre Google, uyguladığı ‘arama-reklam’ konseptiyle bir çok pazarlamacıya istedikleri olan şeyi, yani kullanıcıların davranışlarını hassas bir şekilde ortaya koyan ve gerçekten ilgilenen kişilerin tıkladıkları bir reklam yöntemini sunuyor. Banner gibi impression bazlı gösterilen reklamların tersine reklam veren firmalar, sadece tıklanan arama reklamı ile çok daha etkin ve çok daha makul bir fiyata tanıtımlarını gerçekleştirebiliyorlar.

Google, gelirinin yüzde 51’lik bölümünün ABD dışından geldiğini açıklarken, kriz dolayısıyla sürekli dalgalı bir hareket izleyen dövizin, şirket gelirinde 59 milyon dolarlık bir kayba neden olduğunu duyurdu. Google hisseleri, 4 puanlık bir artışla günü 353.02 dolar ile tamamladı.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Telefon Üreticileri Zarar Açıklarken, Google Ekonomik Çalkantıya Meydan Okuyor”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın