Adwords Demogrofiye dayalı reklam verme

Tarih: Ağustos 15, 2008 | Yazan:  
Kategori: Google Pagerank Bu makale toplam 1.694 kez okundu.

Adwords DemografiDemografiye dayalı teklif verme nedir?
Demografiye dayalı teklif verme, kitlenizi yaşa ve cinsiyete göre seçme yöntemidir. Reklamlarınızın 18-24 yaş grubundaki kadınlara veya 55 yaşın üzerindeki kullanıcılara ulaşmasını istiyorsanız, bunu demografiye dayalı teklif verme ile yapabilirsiniz.

Google içerik ağındaki bazı yayıncılar, kullanıcıları hakkındaki belirli kişisel ayrıntıları bilir. Örneğin sosyal ağ siteleri kullanıcılarından kendilerini çoğunlukla yaşa ve cinsiyete göre tanımlamalarını ister. Kullanıcıları hakkında bu tür bilgileri veren sitelerde, Google AdSense, AdWords reklamlarınızı tercih ettiğiniz demografik gruplara gösterebilir veya reklamlarınızın ulaşmak istemediğiniz gruplara gösterilmesini engelleyebilir. Aynı zamanda tercih ettiğiniz demografik gruplar için daha yüksek teklif verebilirsiniz.

Bazı Google içerik ağı siteleri demografiye dayalı teklif verme hizmeti sunarken, bazıları sunmaz. Kampanyanızın, demografiye dayalı teklif verme özelliği sunan ve sunmayan sitelerin karışımından oluşma olasılığı yüksektir.

Kampanyamı bu verilerle nasıl optimize ederim?
Aşağıda reklamverenlerin hesaplarını optimize etmek için kullandıkları demografiye dayalı teklif verme raporlarını kullanma yolları açıklanmıştır. Demografik hedefleme için teklifinizi yükseltmenizin, söz konusu grubun iletinizi görme sıklığını artırabileceğini unutmayın. Genellikle, teklif ne kadar yükseltilirse, trafik de o derece artar. Her kampanyayı en az bir hafta boyunca yayınlamanızı ve teklif değiştiricileri veya sınırlamaları etkinleştirmeden önce demografiye dayalı teklif verme raporunu kontrol etmenizi öneririz.

Değer getiren grupların tekliflerini artırın. Erkekler için dönüşüm oranınız kadınlarınkine oranla dört misli daha yüksekse, söz konusu erkek izleyiciler için daha fazla teklif vermek isteyebilirsiniz. Tekliflerinizi artırmanız reklamınızın söz konusu kitleye daha sık görünmesini sağlamalıdır. Ayrıca, kampanyanız için belirli bir kesime ulaşmak çok önemliyse, bu kesimin iletinizi görme sıklığını artırmak için tekliflerinizi yükseltebilirsiniz. Tekliflerinizi bu şekilde yükseltmek için ilgili yaş veya cinsiyet satırının ‘Düzenlemeler Yap’ sütununda ‘Düzenle’ düğmesini tıklayın. Herhangi bir demografik grup için “teklif + %500″e kadar teklif verebilirsiniz.

Yoğun trafik getiren, ancak değeri düşük gruplardan reklamları gizleyin. 18-24 yaş grubu için dönüşüm oranınız çok düşükse ve bu grup trafiğinizin yarısını veya daha fazlasını oluşturuyorsa reklamlarınızın o gruba gösterilmesini önlemek için ‘Düzenleme Yap’ özelliğini kullanabilirsiniz.

Tüm AdWords özelliklerinde olduğu gibi denemeler yapmanızı, sonuçları izlemenizi (mümkünse dönüşüm izleme özelliğinden yararlanarak) ve ardından öğrendikleriniz ışığında gerekli değişiklikleri yapmanızı öneririz. Demografik teklif verme raporu, reklam harcamalarınızı size en iyi sonuçları veren kullanıcılar üzerinde yoğunlaştırmanızı sağlayan bir diğer yoldur.

  • Reklam Alanı

Yorumlar

2 Yanıtlar to “Adwords Demogrofiye dayalı reklam verme”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

Yorum Yazın