Backlink ve Sandbox Nedir?

Tarih: Ağustos 7, 2008 | Yazan:  
Kategori: Backlink Makaleleri, Sandbox Makaleleri Bu makale toplam 1.732 kez okundu.

Backlink nedir?

Türkçe karşılığı “geri link” olan backlink, başka sitelerden sizin sitenize verilen linklere denir. Ayrıca “incoming links”, “inbound links”, “inlinks” ve “inward links” gibi İngilizce terimler de diğer sitelerden aldığınız linkler için kullanılan kavramlardır.

Backlink ne işe yarar?

Backlink, sitenizin PageRank değerini artırır. Böylece web siteniz arama motorlarında üst sıralara çıkar.

Belirli kelimelerle arama yapıldığında web sitenizin Google’da üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, diğer sitelerden alacağınız linklerde anahtar kelimeler kullanmanız gerekir.

Örneğin ingilizcechat.net sitesinin Google’da “seo nedir” diye arama yapıldığında üst sıralarda yer almasını istiyorum. Bu nedenle web siteme verilen geri linklerde aşağıdakine benzer bir kod kullanmam isabetli olacaktır:

<a href=http://www.sanalbilisim.net title="seo nedir, seo terimleri, seo teknikleri" target="_blank”>seo nedir</font></a>

Link: http://www.sanalbilisim.net
Title: seo nedir, seo terimleri, seo teknikleri
Text: seo nedir

“Title” ve “text” olarak kullandığım anahtar kelimeler Google tarafından matematiksel olarak değerlendirilecek. Böylece “ingilizce chat” veya “ingilizce sohbet” diye arama yaptığımda sitem üst sıralara çıkacaktır.

Sitelerin PageRank değeri aldıkları backlink’lerin sayısıyla belirlenir. Bir siteye hiç backlink yoksa o sitenin PageRank değeri 0 değerindedir. PR değeri 0 olan bir siteden alacağınız puan da 0 değerindedir. Buna karşılık PageRank değeri yüksek bir siteden alacağınız backlink sitenizin daha iyi bir konuma gelmesi açısından faydalı olur.

Sandbox Nedir?

Google, web sitenizin arama motorunda üst sıralara çıkmasını haksız nedenlere bağlarsa sitenizin konumunu düşürebilir. Örneğin “ingilizce” diye arama yaptığımda ilk sırada çıkan web sitem üçüncü veya dördüncü sayfalara kadar konumunu düşürür.

Bunun nedeni ne diye soracak olursanız, yeni kurulmuş olan bir sitenin bir günde onlarca backlink alması Google’ın sizden şüphelenmesine neden olabilir. Ayrıca web sitenizde kalitesiz içerik bulundurmanız, ziyaretçileri aldatmanız, spam’a neden olmanız Google’ın “yasaklılar” listesine girmenize neden olur.

Sitenizle alakası olmayan “gizli sözcükler” kullanmanız sitenizi yine SandBox konumuna düşürebilir. Örneğin “ingilizce ders” diye arama yaptığınızda ilk sayfada ingilizce ile alakası olmayan bir siteyle karşılaştığınız olmuştur. Bu tarz siteler fark edildiğinde Google tarafından SandBox konumuna düşürülecektir.

Web sitenizin backlink sayısını öğrenmek için birkaç siteyi sizlerle paylaşmak istiyorum:

1) www.domain-pop.com
2) www.backlinkwatch.com

  • Reklam Alanı

Yorumlar

3 Yanıtlar to “Backlink ve Sandbox Nedir?”
  1. Erman CAN dedi ki:

    Teşekkürler, çok değerli bilgiler.

  2. katliam74 dedi ki:

    çok tşk lerrrr

Yorum Yazın